University of Okoboji Homecoming Races
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 71 Tyler Jermann Saint Paul MN 1:11:14
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 66 Shelby Houlihan Milford IA 1:16:18
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 19 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 93 Nora Peterson Aurelia IA 1:49:10
2 72 Sophia Karras Sergeant Bluff IA 2:02:28
3 350 Maria Russell Remsen IA 2:06:57
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 19 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 87 Jake Ofert Moville IA 1:27:01
2 88 Wyatt Ofert Moville IA 1:28:47
3 729 Dakota Dutson Garretson SD 1:38:32
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 20 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 361 Gabby Skopec Coralville IA 1:27:45
2 38 Elise Emmick Des Moines IA 1:47:00
3 39 Robi Fanslau Harrisburg SD 1:53:56
NUMBER OF FINISHERS: 8
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 20 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 45 Joe Freiburger Iowa City IA 1:11:14
2 375 Jason Thomas West Des Moines IA 1:20:27
3 739 Dustin Deruyter Spirit Lake IA 1:33:34
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 755 Jen Van Otterloo Sioux Center IA 1:25:20
2 760 Lana Wegner Wells MN 1:34:19
3 37 Samantha Dudzinski Omaha NE 1:43:48
NUMBER OF FINISHERS: 9
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 77 Jeff Kroll Eagan MN 1:24:24
2 34 Tyler Drenkow Sheldon IA 1:25:03
3 354 Mark Scallon Orange City IA 1:30:12
NUMBER OF FINISHERS: 21
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 377 Jennifer Vande Vegte Sioux Center IA 1:32:08
2 770 Heather Springer Rock Rapids IA 1:49:44
3 44 Laura Foster Lakeville MN 1:51:33
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 772 Adam Ullrich Denison IA 1:41:45
2 10 Aaron Bewyer Urbandale IA 1:49:07
3 708 Joe Denton Pilger NE 1:55:23
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 85 Tiffany Mosher Boone IA 1:44:23
2 722 Shelley Goodell Clive IA 1:48:26
3 360 Cathleen Simons Carroll IA 2:00:45
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 28 M' Gregory Desautel Sioux Falls SD 1:28:10
2 32 Tim Dolan Omaha NE 1:30:12
3 366 Michael Stein Iowa City IA 1:48:49
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 379 Andriette Wickstrom Storm Lake IA 1:49:25
2 76 Mary Kriner Las Vegas NV 2:17:38
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
1 70 Kirk Jefson Forest City IA 1:53:38
2 378 Evan Vanden Bosch Rock Valley IA 1:54:27
3 57 Jay Grandprey Windom MN 2:02:56
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Usa City St Time
===== ===== ==================== === =============== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0