SAU Killer Bee 5K - Davenport, IA
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1100 Ben Lloyd 29 Davenport IA 16:09
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1382 Michelle Solis-Russe 43 Bettendorf IA 20:29
---------------------------------------------------------------------------------------------
ALUMNI AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1021 Scott Caldwell 51 Moline IL 19:15
---------------------------------------------------------------------------------------------
ALUMNI AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1170 Melissa Tolle 37 Davenport IA 24:00
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 15 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1151 Emily Sparks 13 Davenport IA 26:11
2 1202 Emma Berger 11 Davenport IA 37:49
3 1189 Sofia Mojica 10 Moline IL 37:50
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 15 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1156 Keith Steinbach 13 Newton IA 22:04
2 1063 Trey Gustafso 15 Coal Valley IL 25:28
3 1006 Cj Beard 14 Coal Valley IL 25:55
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 16 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1080 Paula Holm 19 Quincy IL 24:54
2 1255 Kristin Upah 19 Davenport IA 24:58
3 1081 Meagan Hruska 19 Quincy IL 25:37
NUMBER OF FINISHERS: 21
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 16 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1199 Luke Staudt 19 Davenport IA 20:46
2 1041 Tremaine Dunbar 16 Coal Valley IL 22:56
3 1088 Bruce Knight 16 Coal Valley IL 25:41
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1049 Cassidy Foltz 22 Prophetstown IL 21:22
2 1263 Keriann Wilder 24 Davenport IA 22:09
3 1381 Meghan Rettenmeier 20 Davenport IA 23:05
NUMBER OF FINISHERS: 42
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1003 Jake Alexander 22 Davenport IA 18:56
2 1233 Cody Koeppen 21 Rock Falls IL 19:49
3 1212 Mitchell Hines 22 Davenport IA 20:34
NUMBER OF FINISHERS: 11
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1317 Monique Jackson 26 Davenport IA 23:58
2 1129 Chelsea Powers 29 Davenport IA 24:32
3 1269 Laura Shook 29 Davenport IA 24:51
NUMBER OF FINISHERS: 25
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1209 Nathaniel Hillman 26 Davenport IA 20:15
2 1318 Nick Doran 29 Rock Island IL 20:54
3 1355 Spencer Wiggins 29 Longview WA 22:15
NUMBER OF FINISHERS: 12
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1249 Elisha Harksen 32 Milan IL 24:20
2 1224 Nicole Bussard 33 Coal Valley IL 24:42
3 1048 Eliza Fitzpatrick 32 Davenport IA 25:29
NUMBER OF FINISHERS: 18
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1311 Brock Detoye 31 Davenport IA 18:33
2 1352 Julius Cortez 34 Rock Island IL 18:48
3 1333 Pete Schaefer 30 Moline IL 21:43
NUMBER OF FINISHERS: 13
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1085 Angie Kersten 36 Davenport IA 22:59
2 1239 Sarah Baker 35 Stockton IA 26:25
3 1093 Jessi Lane 35 Davenport IA 27:18
NUMBER OF FINISHERS: 13
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1125 Louis Pelsang 38 Iowa City IA 19:31
2 1304 Billy Butler 36 Moline IL 20:41
3 1131 Kevin Prior 35 Davenport IA 21:21
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1103 Jayne Martinolich 40 Bettendorf IA 26:32
2 1312 Kelli Hoag 40 Bettendorf IA 28:03
3 1198 Kathy Jones 42 Muscatine IA 29:52
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1376 Chris Scott 40 Morrison IL 17:36
2 1136 Stephen Rhodes 43 East Moline IL 18:38
3 1086 Kelly Kersten 42 Davenport IA 19:42
NUMBER OF FINISHERS: 8
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1135 Eve Reynolds 46 Walcott IA 24:34
2 1206 Brenda Morehart 47 Moline IL 29:52
3 1181 Denise Ward 49 Geneseo IL 30:50
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1253 Jerry Lack 49 East Moline IL 17:23
2 1124 James Pelsang 47 Iowa City IA 20:03
3 1359 Rich Cunningham 46 Davenport IA 21:50
NUMBER OF FINISHERS: 8
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1254 Cathy Lack 52 East Moline IL 22:35
2 1164 Denise Thomas 52 25:21
3 1241 Donna Young 53 Davenport IA 26:01
NUMBER OF FINISHERS: 23
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1076 Matthew Hess 51 Davenport IA 20:04
2 1300 Michael Oberhaus 53 Rock Island IL 21:29
3 1288 Curt Shryack 51 Moline IL 22:48
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1052 Martha Gartner 56 Davenport IA 28:16
2 1221 Holly Peterson 59 Davenport IA 32:13
3 1279 Chris Harper 55 Taylor Ridge IL 36:24
NUMBER OF FINISHERS: 8
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1210 Bernie Wilder 56 Davenport IA 20:19
2 1036 Frank Dittrich 55 Davenport IA 23:10
3 1074 Bill Heller 55 Davenport IA 24:44
NUMBER OF FINISHERS: 14
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1302 Laurie Arnold 61 Greenbrae CA 24:47
2 1047 Jo Faris 61 Davenport IA 28:00
3 1127 Evie Plambeck 64 Davenport IA 34:38
NUMBER OF FINISHERS: 8
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1307 Jeff Stringham 60 Davenport IA 20:48
2 1356 Terry O'Connell 60 Davenport IA 21:03
3 1385 Timothy Allen 60 Middleton WI 25:59
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1148 Brenda Joy Smith 69 Davenport IA 40:21
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1172 Bill Tschopp 65 Davenport IA 27:02
2 1377 Dennis Helstrom 68 Davenport IA 27:29
3 1214 James Meister 68 Cedar Rapids IA 28:29
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1162 Jody Teeple 71 Davenport IA 33:21
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1051 John Gardner 77 Bettendorf IA 30:07
2 1171 Daniel Tollerud 72 Rock Island IL 30:39
3 1137 Fran Riley 78 Davenport IA 31:05
NUMBER OF FINISHERS: 4