2012 Royal Ball Run - Milan IL
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 164 Brent Jones 24 Davenport IA 17:41
2 55 Reed Dahlstrom 17 Sherrard IL 17:56
3 330 Joe Mueller 18 Bettendorf IA 18:25
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 83 Angie Stierwalt 37 Bettendorf IA 20:18
2 327 Michelle Solis Russe 42 Bettendorf IA 20:22
3 3 Bri Flynn 24 Bettendorf IA 20:35
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 145 Ella Schneider 8 Silvis IL 37:57
2 240 Addy Swift 8 Moline IL 52:09
3 237 Lindsay Weber 12 Moline IL 53:53
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 85 Alex Gant 12 Milan IL 25:18
2 199 Derick Riesebieter 14 Milan IL 25:55
3 193 John Searl 12 Port Bryon IL 26:07
NUMBER OF FINISHERS: 9
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 15 - 18 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 328 Ali Oppel 17 Le Claire IA 22:55
2 320 Hannah Lillenthal 18 Wilton IA 24:09
3 326 Gabie Hart 18 Bettendorf IA 25:31
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 15 - 18 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 55 Reed Dahlstrom 17 Sherrard IL 17:53
2 330 Joe Mueller 18 Bettendorf IA 18:24
3 61 Matthew Dennis 15 Davenport IA 19:55
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 19 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 3 Bri Flynn 24 Bettendorf IA 20:33
2 313 Mary Kate Miller 23 Milan IL 26:23
3 18 Meghan Wethington 21 Geneseo IL 27:19
NUMBER OF FINISHERS: 11
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 19 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 260 William Sindelar 19 Sherrard IL 19:27
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 257 Anna Raya 25 Moline IL 25:02
2 304 Beth Takemoto 27 Davenport IA 25:06
3 108 Katie Sivertsen 27 Peoria IL 25:24
NUMBER OF FINISHERS: 20
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 65 Alex Hutchins 25 Moline IL 21:04
2 268 Christopher Versluis 29 Rock Island IL 21:18
3 333 Andrew Sivertsen 29 Moline IL 22:59
NUMBER OF FINISHERS: 14
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 39 Amanda Jared 32 Milan IL 23:28
2 295 Kamiel Detoye 31 Davenport IA 23:46
3 68 Krista Thiem 31 Rock Island IL 24:47
NUMBER OF FINISHERS: 40
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 294 Brock Detoye 31 Davenport IA 18:51
2 34 Matthew Sivertsen 32 Moline IL 19:17
3 339 Luke Cooley 34 Rock Island IL 20:06
NUMBER OF FINISHERS: 18
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 25 Gabriela Mattan 37 Moline IL 24:20
2 150 Kimberly Decook 35 Taylr Ridge IL 24:57
3 5 Amber Hartman 37 Milan IL 25:56
NUMBER OF FINISHERS: 23
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 305 Billy Butler 36 Moline IL 20:05
2 322 Brian Belha 36 Milan IL 20:13
3 186 Ryan Clarke 38 Orion IL 22:46
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 327 Michelle Solis Russe 42 Bettendorf IA 20:19
2 300 Rosa Rangel 42 Milan IA 26:57
3 95 Angela Janssen 44 Milan IL 27:31
NUMBER OF FINISHERS: 14
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 97 Marvin McMeekan 44 Moline IL 19:54
2 190 Charles Gibson 40 Aledo IL 20:44
3 91 Timothy Phillis 41 Moline IL 22:07
NUMBER OF FINISHERS: 11
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 259 Chris Ernat 45 Sherrard IL 26:59
2 54 Polly Dahlstrom 49 Sherrard IL 29:22
3 104 Ann Hechler 45 Bettendorf IA 30:10
NUMBER OF FINISHERS: 15
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 318 John Kroening 49 Davenport IA 19:58
2 169 Sergio Villarreal 45 Milan IL 22:20
3 172 David Ruefer 48 Blue Grass IA 24:26
NUMBER OF FINISHERS: 8
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 227 Ruthann Sheley 51 Moline IL 22:25
2 128 Cheryl Park 50 Rock Island IL 29:59
3 226 Pam McCutcheon 50 Moline IL 30:44
NUMBER OF FINISHERS: 11
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 202 Michael Oberhaus 53 Rock Island IL 21:54
2 138 Jeff Justin 51 Davenport IA 22:16
3 324 Phil Gambon 52 Coal Valley IL 23:08
NUMBER OF FINISHERS: 7
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 105 Carole Krouth 59 Milan IL 29:31
2 139 Sue Justin 59 Davenport IA 39:26
3 183 Pamela Creger 58 Rock Island IL 40:29
NUMBER OF FINISHERS: 7
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 17 Mike Flynn 55 Bettendorf IA 21:21
2 92 Dan Rohner 58 Dubuque IA 21:55
3 178 Jim Case 55 Milan IL 24:13
NUMBER OF FINISHERS: 4
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 63 Mary Lulow 62 East Moline IL 34:51
2 302 Bev Prusa 63 Sherrard IL 41:05
3 338 Cathy Burns 60 East Moline IL 53:44
NUMBER OF FINISHERS: 4
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 12 Mark Allen 64 Reynolds IL 22:45
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 303 Madonna Novak 65 Andalusia IL 47:11
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 184 Mick Esparza 70 Rock Island IL 29:58
2 106 Daniel Tollerud 72 Rock Island IL 32:27
NUMBER OF FINISHERS: 2