Oskaloosa Invite - 2022
----------------------------------------------------------------------------
BOYS MIDDLE SCHOOL TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
1. Oskaloosa Middle School
4 6 13 14 16 (26) (29) = 53
Blake Frame, James Smith, Joel Pogany, Carter Bonnett, Micah Van Ee,
Matthew Phillips, Silas Johnson
2. Pella Middle School
3 5 8 17 25 (28) (31) = 58
Porter Carlton, Caleb Punt, Trevin Sutton, Coben Browne, Jack Brown,
Brandon Vanbaale, Garion Cutler
3. Newton
9 12 22 30 37 (50) (51) = 110
Parker Kennedy, David Wickett, Drew Lamont, Noah Tremel, Jeffrey Cope,
Emerson Cook, Carter Hoffman
4. Evans Middle School
1 11 18 39 42 (44) (45) = 111
Garrett Pumphrey, Titus O'Dell, Naher Abraham, Drew Richardson,
Elliott Zimmeht, Diego Gomez, Colton Moore
5. Knoxville
2 15 19 35 43 (46) (53) = 114
Kai Thordarson, Bradley Hembrook, Tommy Buttell, Gavin Morgan, Everett
Schmidt, Hayden Keefer, Quentin Vanderlinden
6. Davis County
10 20 21 33 36 (40) (41) = 120
Kael Heemsbergen, Riley Benge, Gage Moss, Zach Proctor, Jaiven Jacob,
Cole Greiner, Brock Brineger
7. Danville - New London
23 24 27 32 34 (38) = 140
Vincent Nguni, Brandon Franklin, Kaydyn Graham, Natan Bergman, Zayden
Lawrence, Eli Shinn
8. Eddyville-Blakesbiurg-Fremont
7 47 48 49 52 (54) = 203
Kinnick Russell, Nash Olson, David Eckert, Kyler Lenox, Trent Eastlick,
Weston Ratliff
Oskaloosa Invite - 2022 - MIDDLE SCHOOL - Boys
Place TmPl No. Name School Gr Time Pace
===== ==== ===== ====================== ============================== == ======= =====
1 1 1883 Garrett Pumphrey Evans Middle School 8 9:32.3 6:22
2 2 1546 Kai Thordarson Knoxville 8 10:18.3 6:53
3 3 1748 Porter Carlton Pella Middle School 8 10:25.4 6:57
4 4 1941 Blake Frame Oskaloosa Middle School 8 10:25.7 6:58
5 5 1755 Caleb Punt Pella Middle School 8 10:35.0 7:04
6 6 1947 James Smith Oskaloosa Middle School 7 10:42.5 7:09
7 7 1860 Kinnick Russell Eddyville-Blakesbiurg-Fremont 8 10:45.8 7:11
8 8 1757 Trevin Sutton Pella Middle School 8 10:46.9 7:12
9 9 1603 Parker Kennedy Newton 7 10:52.8 7:16
10 10 1815 Kael Heemsbergen Davis County 8 10:53.4 7:16
11 11 1881 Titus O'Dell Evans Middle School 7 10:53.6 7:16
12 12 1610 David Wickett Newton 7 10:53.8 7:16
13 13 1946 Joel Pogany Oskaloosa Middle School 7 11:03.9 7:23
14 14 1940 Carter Bonnett Oskaloosa Middle School 8 11:04.0 7:23
15 15 1541 Bradley Hembrook Knoxville 8 11:04.8 7:24
16 16 1950 Micah Van Ee Oskaloosa Middle School 7 11:15.8 7:31
17 17 1746 Coben Browne Pella Middle School 7 11:18.3 7:33
18 18 1876 Naher Abraham Evans Middle School 8 11:26.1 7:38
19 19 1539 Tommy Buttell Knoxville 8 11:27.5 7:39
20 20 1803 Riley Benge Davis County 8 11:29.1 7:40
21 21 1824 Gage Moss Davis County 8 11:30.6 7:41
22 22 1604 Drew Lamont Newton 7 11:42.3 7:49
23 23 1516 Vincent Nguni Danville - New London 7 11:42.7 7:49
24 24 1508 Brandon Franklin Danville - New London 7 11:45.2 7:51
25 25 1745 Jack Brown Pella Middle School 8 11:48.1 7:53
26 26 1945 Matthew Phillips Oskaloosa Middle School 8 11:51.6 7:55
27 27 1510 Kaydyn Graham Danville - New London 8 11:52.6 7:56
28 28 1760 Brandon Vanbaale Pella Middle School 8 11:54.7 7:57
29 29 1942 Silas Johnson Oskaloosa Middle School 7 11:56.6 7:58
30 30 1609 Noah Tremel Newton 8 11:57.2 7:59
31 1949 Aidan Todey Oskaloosa Middle School 8 11:57.4 7:59
32 31 1750 Garion Cutler Pella Middle School 7 12:05.2 8:04
33 32 1502 Natan Bergman Danville - New London 7 12:06.2 8:05
34 33 1826 Zach Proctor Davis County 8 12:10.1 8:07
35 34 1513 Zayden Lawrence Danville - New London 7 12:10.3 8:07
36 1967 Jayden Lee Pella Christian Middle 7 12:15.3 8:11
37 35 1543 Gavin Morgan Knoxville 8 12:15.9 8:11
38 36 1818 Jaiven Jacob Davis County 7 12:18.6 8:13
39 37 1597 Jeffrey Cope Newton 8 12:25.0 8:17
40 38 1523 Eli Shinn Danville - New London 7 12:30.4 8:21
41 39 1885 Drew Richardson Evans Middle School 7 12:33.2 8:23
42 1752 Owen Gauley Pella Middle School 7 12:37.5 8:25
43 40 1813 Cole Greiner Davis County 8 12:42.3 8:29
44 41 1804 Brock Brineger Davis County 7 12:42.3 8:29
45 42 1890 Elliott Zimmeht Evans Middle School 8 12:46.4 8:31
46 43 1545 Everett Schmidt Knoxville 7 12:51.6 8:35
47 44 1878 Diego Gomez Evans Middle School 7 12:55.6 8:38
48 45 1880 Colton Moore Evans Middle School 8 12:58.1 8:39
49 1888 Cedrick Vanenglenhoven Evans Middle School 7 13:01.8 8:42
50 46 1542 Hayden Keefer Knoxville 8 13:11.2 8:48
51 47 1858 Nash Olson Eddyville-Blakesbiurg-Fremont 8 13:13.7 8:50
52 1889 Dennis Yon Evans Middle School 8 13:24.6 8:57
53 1762 Tate Vanvark Pella Middle School 7 13:27.2 8:59
54 1754 Broden O'Niell Pella Middle School 7 13:39.3 9:07
55 48 1854 David Eckert Eddyville-Blakesbiurg-Fremont 8 13:42.6 9:09
56 1877 Quentin Bruett Evans Middle School 8 13:44.5 9:10
57 1744 River Bloodsworth Pella Middle School 7 13:49.9 9:14
58 1970 Zachary Sytsma Pella Christian Middle 7 13:55.2 9:17
59 1753 Collin Johnson Pella Middle School 7 14:16.2 9:31
60 1943 Coen Knudtson Oskaloosa Middle School 7 14:17.4 9:32
61 1749 Jack Childerston Pella Middle School 8 14:18.6 9:33
62 1758 Reid Svenby Pella Middle School 7 14:22.1 9:35
63 1807 Ben Davis Davis County 7 14:22.4 9:35
64 49 1856 Kyler Lenox Eddyville-Blakesbiurg-Fremont 7 14:25.0 9:37
65 50 1596 Emerson Cook Newton 7 14:27.9 9:39
66 1884 Ethan Reynolds Evans Middle School 8 14:29.0 9:40
67 51 1602 Carter Hoffman Newton 7 14:44.8 9:50
68 1828 Ace Rush Davis County 7 15:15.2 10:11
69 1811 Jagger Garmon Davis County 7 15:15.7 10:11
70 1886 Ethan Roberts Evans Middle School 8 15:15.8 10:11
71 1887 Teigan Sellwood Evans Middle School 8 15:21.3 10:15
72 1598 Oliver Fine Newton 8 15:24.6 10:17
73 1599 Hayden Flaherty Newton 7 15:26.3 10:18
74 52 1853 Trent Eastlick Eddyville-Blakesbiurg-Fremont 8 15:32.2 10:22
75 1882 Xayden Pauls Evans Middle School 8 15:33.4 10:23
76 1595 Lual Akol Newton 7 15:34.8 10:24
77 53 1547 Quentin Vanderlinden Knoxville 7 15:48.4 10:33
78 54 1859 Weston Ratliff Eddyville-Blakesbiurg-Fremont 8 16:00.0 10:40
79 1971 Jacob Gosselink Pella Christian Middle 8 16:19.8 10:54
Oskaloosa Invite - 2022 - MIDDLE SCHOOL - Boys
Place TmPl No. Name School Gr Time Pace
===== ==== ===== ====================== ============================== == ======= =====
80 1759 Aaron Thatcher Pella Middle School 8 16:32.4 11:02
81 1972 Tyler Deberg Pella Christian Middle 8 16:55.5 11:17
82 1948 Charlie Smith Oskaloosa Middle School 8 17:09.5 11:27
83 1833 Westin Willis Davis County 7 17:18.0 11:32
84 1606 Matthew Schroeder Newton 8 17:24.2 11:37
85 1743 Kolby Albers Pella Middle School 7 17:29.2 11:40
86 1544 Bale Prachar Knoxville 7 17:40.3 11:47
87 1540 Jaxson Hatch Knoxville 8 17:48.7 11:53
88 1756 Kyle Reineke Pella Middle School 8 18:52.1 12:35
89 1763 Sawyer Vanwyk Pella Middle School 8 18:54.4 12:37
90 1761 Malachi Vanhaaften Pella Middle School 8 18:58.2 12:39
91 1827 Jason Riley Davis County 8 21:05.4 14:04
92 1821 Zach Mason Davis County 7 23:21.8 15:35