Paul Skeffington Memorial Race - 2018

2 Mile Awards

Info

June 16, 2018 in DeWitt, IA

Results By

2 Mile Awards - Results

                      Skeffington Memorial Race 2018
                                06/16/2018



---------------------------------------------------------------------------------------------
                       MALE: OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1     9 Jay Whitmore          27 Donahue              IA   11:53 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                      FEMALE: OVERALL AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   268 Jenni Petersen        30 Dewitt               IA   13:53 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                 FEMALE AGE GROUP 8 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   170 Talia Jenkins          7 Seneca               IL   18:50 
    2   136 Payton Goldensoph      6 Dewitt               IA   21:59 
    3   346 Addison McMahon        5                           33:42 

NUMBER OF FINISHERS:     5

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  MALE AGE GROUP 8 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   162 Cooper Barber          8 Dewitt               IA   17:41 
    2   253 Benjamin Heiberger     8 Minnetrista          MN   21:23 
    3   311 Kennick Meyer          5                           24:49 

NUMBER OF FINISHERS:     5

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 9 - 12 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   297 Ellie Lake            11 Dewitt               IA   17:41 
    2   160 Delaney Barber        11 Dewitt               IA   19:25 
    3   112 Katie Drew            12 Dixon                IL   20:45 

NUMBER OF FINISHERS:     8

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 9 - 12 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   200 Ben Zimmer            12 Dewitt               IA   13:18 
    2   362 Kyle Olson             9                           14:37 
    3   207 Keaton Hansen          9 Davenport            IA   14:55 

NUMBER OF FINISHERS:    15

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 13 - 16 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   344 Alina Manvelova       16                           15:18 
    2   341 Hannah Payne          15                           15:30 
    3   320 Brynn Van Horn        14                           16:38 

NUMBER OF FINISHERS:     9

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 13 - 16 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   285 Seth Beuthien         15 Grand Mound          IA   13:12 
    2   349 Carter Knutsen        15                           14:06 
    3   299 Alexander Fuller      14 Dewitt               IA   15:05 

NUMBER OF FINISHERS:    13



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 17 - 21 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   276 Brittany McNamara     20 Dewitt               IA   16:19 
    2   307 Amber Voss            20 Dewitt               IA   16:20 
    3   252 Sarah Watson          19 Dewitt               IA   17:41 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 17 - 21 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   246 Raymond Venditti      17 Lowden               IA   12:42 
    2   306 Aaron Hagens          20 Davenport            IA   14:29 
    3   303 Jonathan Green        19 Dewitt               IA   16:40 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 22 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   293 Shelby Carlson        23 Dewitt               IA   17:12 
    2   113 Madison Cousins       23 Dewitt               IA   17:51 
    3   339 Katie Moulton         29                           17:58 

NUMBER OF FINISHERS:     7

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 22 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   348 Christian Knutsen     22                           13:15 
    2   130 Drew Frey             25 Dewitt               IA   17:23 
    3   204 Talon Lancour         25 Moline               IL   19:56 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   147 Madison Geffers       30 Grand Mound          IA   15:12 
    2   360 Erin Pesstka          34                           15:23 
    3   351 Kristine Tisue        32 Bettendorf           IA   16:14 

NUMBER OF FINISHERS:    11

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   269 Kale Petersen         32 Dewitt               IA   14:18 
    2    23 Jason Lansing         31 Dewitt               IA   15:57 
    3   315 Bill Tague            34                           16:08 

NUMBER OF FINISHERS:     8

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   334 Cari Jorgensen        35                           15:27 
    2   164 Julie Shereda         39 Dewitt               IA   16:50 
    3   163 Barbara Kuhl          39 Johnson Creek        WI   19:19 

NUMBER OF FINISHERS:    18

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   332 Kevin Jorgensen       39                           18:33 
    2   108 Ben Froeschle         35 Dewitt               IA   21:25 
    3   135 Gerin Goldensoph      37 Dewitt               IA   22:02 

NUMBER OF FINISHERS:     5



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   317 April Ouilen          40                           18:52 
    2   131 Tracy Denahy          44 Dewitt               IA   19:27 
    3   139 Jennifer Peterson     42 Eldridge             IA   21:26 

NUMBER OF FINISHERS:     8

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   363 Eric Olson            40                           14:37 
    2   138 John Peterson         43 Eldridge             IA   16:32 
    3   231 Chad Petersen         44 Dewitt               IA   18:42 

NUMBER OF FINISHERS:    12

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   120 Bobbie Hemesath       45 Dewitt               IA   18:44 
    2   251 Heather Kinney        48 Dewitt               IA   19:14 
    3   250 Julie Small           48 Dewitt               IA   19:20 

NUMBER OF FINISHERS:    10

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   201 Ron Zimmer            45 Dewitt               IA   13:21 
    2   262 Vicente Rivera        46 Davenport            IA   16:41 
    3   316 Thomas Linville       47                           18:51 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   187 Kate Cavanagh         53 Dewitt               IA   16:24 
    2   275 Lorine McNamara       54 Dewitt               IA   27:03 
    3   237 Susan Thiltgen        54 Dubuque              IA   30:10 

NUMBER OF FINISHERS:    10

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   172 Jeff Jewell           54 Dewitt               IA   14:36 
    2    65 Brian Rolf            51 Davenport            IA   17:36 
    3   312 Scott Hoag            51                           22:46 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   150 Piper Manatt          58 Dewitt               IA   20:30 
    2   159 Maria Escontrias      59 Bettendorf           IA   24:43 
    3   102 Robin Koranda         55 Maquoketa            IA   33:50 

NUMBER OF FINISHERS:     7

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   352 Daniel Callahan       57                           19:36 
    2    78 Paul Davis            55 Clinton              IA   22:08 
    3    10 Darwin Andresen       57 Dewitt               IA   30:07 

NUMBER OF FINISHERS:     4

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   210 Christy Kunz          60 Dewitt               IA   20:18 
    2   337 Peg Jacobsen          62 Clinton              IA   20:35 
    3   238 Kathy MacKie          61 Dewitt               IA   21:30 

NUMBER OF FINISHERS:     8

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   295 Mark Woodford         64 Grand Mound          IA   20:19 
    2   176 Jim Gravert           62 Dewitt               IA   39:48 

NUMBER OF FINISHERS:     2

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 FEMALE AGE GROUP 65 - OVER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1     8 Connie Lahann         68 Dewitt               IA   15:45 
    2   190 Susan Williams        66 Dewitt               IA   33:45 
    3   324 Mary Ann Cowan        69                           33:50 

NUMBER OF FINISHERS:     4

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  MALE AGE GROUP 65 - OVER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    81 Sam Huitt             65 Calamus              IA   28:58 
    2   218 Tom Leibold           66 Dewitt               IA   29:47 
    3   280 Don Thiltgen          71 Dewitt               IA   37:31 

NUMBER OF FINISHERS:     0