McKenzie River Half Marathon
Half Marathon
Eugene, OR 03/25/2018
Results By Eclectic Edge Racing
Half Marathon Results
Place No. Name Ag S Div/Tot Div City St Mile 7 Last 10K Time Pace
===== ===== ======================= == = ======== ====== ================= == ======= ======= ========= =====
1 10 Cassidy Bigsby 27 M 1/4 M2529 Eugene OR 39:52 34:25 1:14:16.8 5:41
2 71 Ryan Sullivan 37 M 1/7 M3539 Portland OR 42:31 37:19 1:19:48.5 6:06
3 46 Eric McCormick 23 M 1/1 M2024 Corvallis OR 45:50 40:01 1:25:50.0 6:34
4 24 Jim Elwell 57 M 1/5 M5559 Corvallis OR 47:39 40:51 1:28:29.0 6:46
5 68 Tim Wray 33 M 1/2 M3034 Portland OR 47:25 41:05 1:28:29.6 6:46
6 7 Michael Allen 45 M 1/5 M4549 Beaverton OR 47:51 43:35 1:31:24.9 6:59
7 70 Michael Hunter 53 M 1/4 M5054 Springfield OR 49:26 46:06 1:35:31.7 7:18
8 13 Matthew Buss 38 M 2/7 M3539 Springfield OR 53:02 43:28 1:36:29.6 7:22
9 34 Andy Hamilton 54 M 2/4 M5054 Eugene OR 53:04 44:54 1:37:57.6 7:29
10 30 Alexis Gibbons 29 F 1/4 F2529 Eugene OR 53:59 45:36 1:39:34.1 7:37
11 67 Kate Willett 41 F 1/7 F4044 Eugene OR 54:01 46:01 1:40:00.6 7:39
12 69 Todd Bosworth 60 M 1/2 M6064 Eugene OR 54:20 47:10 1:41:29.3 7:45
13 47 Joe McFadden 60 M 2/2 M6064 Creswell OR 54:14 49:16 1:43:29.1 7:54
14 21 Jeremy Donnell 39 M 3/7 M3539 Eugene OR 54:54 48:44 1:43:37.8 7:55
15 18 Kyle Clarke 42 M 1/3 M4044 Eugene OR 52:33 51:19 1:43:51.0 7:56
16 74 Jeffrye Barbisan 59 M 2/5 M5559 Eugene OR 54:26 49:40 1:44:05.8 7:57
17 53 Rache Olsen 31 F 1/4 F3034 Springfield OR 55:21 48:57 1:44:17.5 7:58
18 54 Ross Olsen 29 M 2/4 M2529 Springfield OR 56:08 50:02 1:46:09.2 8:07
19 72 Tyler Anderson 29 M 3/4 M2529 Springfield OR 56:10 50:02 1:46:11.0 8:07
20 40 Andrew Larkin 37 M 4/7 M3539 Corvallis OR 57:10 49:17 1:46:25.5 8:08
21 43 Lindsey Leighton 28 F 2/4 F2529 Eugene OR 57:11 51:26 1:48:36.8 8:18
22 26 Charles Finn 45 M 2/5 M4549 Renton WA 57:10 51:36 1:48:44.6 8:19
23 14 Daniela Bustamante 27 F 3/4 F2529 Boca Raton FL 57:28 51:44 1:49:10.8 8:21
24 3 Salina Perez 38 F 1/2 F3539 Eugene OR 1:00:38 49:37 1:50:14.1 8:25
25 22 Marie Drakes 52 F 1/5 F5054 Eugene OR 59:17 50:58 1:50:14.2 8:25
26 39 Jen Kelley 30 F 2/4 F3034 Eugene OR 59:07 51:20 1:50:25.4 8:26
27 64 Todd Thompson 55 M 3/5 M5559 Springfield OR 1:00:23 53:51 1:54:13.3 8:44
28 49 Christopher Miller 38 M 5/7 M3539 Wilsonville OR 1:02:06 54:29 1:56:34.1 8:54
29 50 Luisa Miller 40 F 2/7 F4044 Wilsonville OR 1:02:08 55:37 1:57:43.5 9:00
30 73 Laura Lee McIntyre 42 F 3/7 F4044 Springfield OR 1:05:20 52:30 1:57:49.4 9:00
31 15 Taylor Carman 20 F 1/3 F2024 Eugene OR 1:04:35 53:57 1:58:30.6 9:03
32 2 Melissa Leach 35 F 2/2 F3539 Springfield OR 1:07:23 53:37 2:00:58.6 9:15
33 29 Bruno Francia 49 M 3/5 M4549 Eugene OR 1:03:05 58:50 2:01:54.3 9:19
34 25 Heather Engstrom 42 F 4/7 F4044 Pleasant Hill OR 1:04:04 57:53 2:01:56.2 9:19
35 60 Anthony Stamos 47 M 4/5 M4549 Eugene OR 1:01:15 1:01:05 2:02:19.6 9:21
36 42 Brenda Legee 54 F 2/5 F5054 Lebanon OR 1:06:38 56:55 2:03:31.6 9:26
37 17 Dan Chapman 44 M 2/3 M4044 Woodburn OR 1:06:27 57:06 2:03:32.2 9:26
38 58 Daniel Reading 51 M 3/4 M5054 Maple Ridge BC 1:03:15 1:00:40 2:03:54.2 9:28
39 12 Adam Burner 34 M 2/2 M3034 Eugene OR 1:04:22 1:00:35 2:04:56.7 9:33
40 66 David White 38 M 6/7 M3539 Roseburg OR 1:07:07 1:01:05 2:08:10.5 9:48
41 33 Brandy Hamar 41 F 5/7 F4044 Springfield OR 1:07:57 1:00:30 2:08:26.0 9:49
42 9 Adam Bieghler 35 M 7/7 M3539 Springfield OR 1:09:40 59:07 2:08:46.0 9:50
43 41 Jin Lee 50 F 3/5 F5054 Salem OR 1:06:35 1:02:37 2:09:10.5 9:52
44 32 Tina Gumba 47 F 1/3 F4549 Springfield OR 1:07:59 1:01:16 2:09:13.5 9:52
45 45 Mike Lynch 70 M 1/1 M7074 Eugene OR 1:11:14 59:08 2:10:20.9 9:58
46 35 Miles Higa 25 M 4/4 M2529 Eugene OR 1:08:38 1:02:17 2:10:53.8 10:00
47 37 Cassondra Hustrulid 32 F 3/4 F3034 Springfield OR 1:09:43 1:01:41 2:11:23.8 10:02
48 38 Lori Jones 29 F 4/4 F2529 Elmira OR 1:09:46 1:01:40 2:11:25.1 10:02
49 23 Donna Ellickson 51 F 4/5 F5054 Lowell OR 1:08:52 1:02:36 2:11:27.0 10:03
50 56 Michelle Perin-Callahan 42 F 6/7 F4044 Creswell OR 1:12:40 1:03:15 2:15:54.4 10:23
51 11 Chris Brown 49 M 5/5 M4549 Forest Grove OR 1:12:10 1:04:09 2:16:17.5 10:25
52 63 Fawnda Thompson 54 F 5/5 F5054 Springfield OR 1:10:28 1:06:19 2:16:45.6 10:27
53 6 Ekundayo Alhamisi 44 M 3/3 M4044 Beaverton OR 1:07:03 1:09:59 2:17:01.9 10:28
54 52 Eric Nusbaum 51 M 4/4 M5054 Eugene OR 1:13:49 1:05:20 2:19:07.5 10:38
55 62 Stacia Tarrillo 22 F 2/3 F2024 Salem OR 1:12:52 1:09:38 2:22:28.9 10:53
56 36 Mark Hulett 66 M 1/1 M6569 Tenino WA 1:16:57 1:12:20 2:29:15.8 11:24
57 27 Cj Follett 55 M 4/5 M5559 Scappoose OR 1:30:45 1:16:38 2:47:22.7 12:47
58 28 Kellie Follett 48 F 2/3 F4549 Scappoose OR 1:30:57 1:16:29 2:47:25.0 12:47
59 16 Angela Chapman 43 F 7/7 F4044 St. Paul OR 1:33:29 1:16:47 2:50:14.2 13:00
60 31 Martin Granum 55 M 5/5 M5559 Beaverton OR 1:29:08 1:21:56 2:51:02.6 13:04
61 65 Megan Werner 23 F 3/3 F2024 Beaverton OR 1:29:08 1:21:55 2:51:02.7 13:04
62 59 Malinda Shell 47 F 3/3 F4549 Corvallis OR 1:33:22 1:23:48 2:57:09.2 13:32
63 51 Melinda Mulhorn 59 F 1/1 F5559 Eugene OR 1:33:16 1:23:58 2:57:13.2 13:32
64 61 Sharon Sweet 32 F 4/4 F3034 Eugene OR 1:32:26 1:33:29 3:05:54.4 14:12
65 20 Art Dietz 84 M 1/1 M8099 Eugene OR 1:43:56 1:27:15 3:11:09.9 14:36