Fort Madison Invitational Cross Country

Middle School Boys - Results

                    Fort Madison Cross Country Invitational Meet
                            Thursday September 14th, 2017
                            Rodeo Park * Fort Madison, IA

Place TmPl No.   Name                    School                                   Class Time    Pace     
===== ==== ===== ======================= ======================================== ===== ======= ===== 
    1    1   587 Philip Goldie           Holy Trinity Catholic                    8TH   12:38.1  6:20 
    2        999 Miles Shepphard         Nauvoo Colusa                            8TH   12:44.1  6:23 
    3    2   312 Jacob Zahner            Burlington                               8TH   13:40.4  6:51 
    4    3   952 Lance Sobaski           Washington                               8TH   13:41.8  6:51 
    5    4   311 Nate Spear              Burlington                               8TH   13:43.9  6:52 
    6    5   521 Dylan Hunter            Fairfield Middle School                  8TH   13:54.6  6:58 
    7        337 Cole Kirkham            Carthage Ms                              8TH   14:00.9  7:01 
    8    6   467 Kooper Schulte          Danville                                 8TH   14:02.1  7:02 
    9        339 Logan Peel              Carthage Ms                              8TH   14:03.5  7:02 
   10    7   565 Austin Miller           Fort Madison                             8TH   14:05.3  7:03 
   11    8   465 Seth Bailey             Danville                                 8TH   14:05.7  7:03 
   12    9   568 Hayden Wolf             Fort Madison                             8TH   14:07.7  7:04 
   13   10   308 Samuel Moorehead        Burlington                               7TH   14:08.0  7:04 
   14   11   466 Alexander Julian        Danville                                 8TH   14:09.3  7:05 
   15   12   842 Alex Abouasally         Ndwb                                     7TH   14:17.7  7:09 
   16   13   561 Dayton Davis            Fort Madison                             8TH   14:21.6  7:11 
   17   14   562 Miles Dear              Fort Madison                             8TH   14:27.9  7:14 
   18   15   943 Elijah Morris           Washington                               7TH   14:34.1  7:18 
   19   16   586 Mikey Diprima           Holy Trinity Catholic                    8TH   14:41.2  7:21 
   20   17   310 Nick Augustine          Burlington                               8TH   14:51.7  7:26 
   21   18   384 Adam St.Clair           Clark County                             8TH   14:56.2  7:29 
   22   19   380 Ethan Nelson            Clark County                             8TH   14:58.8  7:30 
   23   20   357 Maddox Doty             Central Lee Community Schools            8TH   15:02.1  7:32 
   24   21   589 Tyler Snaadt            Holy Trinity Catholic                    8TH   15:05.5  7:33 
   25   22   525 Kaidyn Mickels          Fairfield Middle School                  8TH   15:08.7  7:35 
   26   23   954 Quinn Wubbena           Washington                               8TH   15:10.4  7:36 
   27        338 Jacob Long              Carthage Ms                              8TH   15:13.5  7:37 
   28   24   950 Jacob Miller            Washington                               8TH   15:20.3  7:41 
   29   25   849 Cole Carper             Ndwb                                     8TH   15:21.5  7:41 
   30   26   941 Drew Horak              Washington                               7TH   15:22.0  7:41 
   31   27   378 Connor Bross            Clark County                             7TH   15:22.0  7:41 
   32   28   555 Emmett Kruse            Fort Madison                             7TH   15:22.4  7:42 
   33   29   947 Cameron Vongpanya       Washington                               7TH   15:33.1  7:47 
   34   30   843 Harry Arnold            Ndwb                                     7TH   15:39.0  7:50 
   35   31   560 Xander Wellman          Fort Madison                             7TH   15:39.3  7:50 
   36   32   306 Rich Bleisner           Burlington                               7TH   15:42.4  7:52 
   37   33   559 Ben Thele               Fort Madison                             7TH   15:44.1  7:53 
   38   34   980 Jacob Haines            Winfield Mt. Union                       7TH   15:45.8  7:53 
   39   35   456 Landyn Brown            Danville                                 7TH   15:46.5  7:54 
   40   36   588 Michael Hellman         Holy Trinity Catholic                    8TH   15:47.3  7:54 
   41   37   360 Johnathan Wilke         Central Lee Community Schools            8TH   15:50.4  7:56 
   42   38   824 Roman Lopreato          Mt. Pleasant                             7TH   15:51.5  7:56 
   43   39   826 Wyatt Woodsmall         Mt. Pleasant                             7TH   15:52.6  7:57 
   44   40   528 Carter Thompson         Fairfield Middle School                  8TH   15:52.9  7:57 
   45   41   848 Austin Applegate        Ndwb                                     8TH   15:56.1  7:59 
   46   42   820 Jacob Erwin             Mt. Pleasant                             7TH   15:57.7  7:59 
   47   43   847 Kaleb Allen             Ndwb                                     8TH   15:59.0  8:00 
   48        870 Tarver Gerig            Van Buren                                8TH   16:01.7  8:01 
   49   44   585 Jacob Pothitakis        Holy Trinity Catholic                    7TH   16:02.6  8:02 
   50   45   517 Austin Lisk             Fairfield Middle School                  7TH   16:05.8  8:03 
   51   46   526 River Patterson         Fairfield Middle School                  8TH   16:08.3  8:05 
   52   47   831 Nathan McWilliams       Mt. Pleasant                             8TH   16:10.1  8:06 
   53        567 Reiburn Turnbull        Fort Madison                             8TH   16:16.6  8:09 
   54   48   828 Garrett Gray            Mt. Pleasant                             8TH   16:21.3  8:11 
   55   49   953 Rob Taylor              Washington                               8TH   16:21.7  8:11 
   56   50   825 Owen Vansickel          Mt. Pleasant                             7TH   16:23.1  8:12 








                    Fort Madison Cross Country Invitational Meet
                            Thursday September 14th, 2017
                            Rodeo Park * Fort Madison, IA

Place TmPl No.   Name                    School                                   Class Time    Pace     
===== ==== ===== ======================= ======================================== ===== ======= ===== 
   57        940 Keaton Crawford         Washington                               7TH   16:24.2  8:13 
   58   51   382 Bryton Plenge           Clark County                             8TH   16:28.0  8:14 
   59   52   850 Kyle Etka               Ndwb                                     8TH   16:31.5  8:16 
   60   53   381 Colin Nichols           Clark County                             8TH   16:35.6  8:18 
   61   54   844 Wayne Carruthers        Ndwb                                     7TH   16:38.6  8:20 
   62        846 Parker Lau              Ndwb                                     7TH   16:40.7  8:21 
   63        767 Jeff Campbell           Mediapolis                               7TH   16:42.2  8:22 
   64   55   356 Ruger Smith             Central Lee Community Schools            7TH   16:51.9  8:26 
   65   56   359 Jonnyray Snider         Central Lee Community Schools            8TH   16:52.9  8:27 
   66   57   408 Tyler Humiston          Columbus                                 7TH   17:09.0  8:35 
   67   58   523 Ethan McReynolds        Fairfield Middle School                  8TH   17:09.6  8:35 
   68        557 Tate Settles            Fort Madison                             7TH   17:12.8  8:37 
   69        726 Zachary Meyers          Keokuk High School                       8TH   17:13.7  8:37 
   70   59   522 Brendon Marcellus       Fairfield Middle School                  8TH   17:14.2  8:38 
   71   60   458 Ryan Freese             Danville                                 7TH   17:15.3  8:38 
   72   61   412 Mason Hills             Columbus                                 8TH   17:16.8  8:39 
   73   62   823 Tyler Johnson           Mt. Pleasant                             7TH   17:17.0  8:39 
   74        768 Owen Russell            Mediapolis                               7TH   17:18.2  8:40 
   75        527 Chandler Pumphrey       Fairfield Middle School                  8TH   17:28.6  8:45 
   76        769 Brett Stoller           Mediapolis                               7TH   17:35.4  8:48 
   77        834 Kade Welcher            Mt. Pleasant                             8TH   17:37.2  8:49 
   78   63   409 Daniel Martinez         Columbus                                 7TH   17:38.5  8:50 
   79        566 Matt Steffensmeier      Fort Madison                             8TH   17:46.8  8:54 
   80        948 Kaden Bex               Washington                               8TH   17:48.7  8:55 
   81        951 Peyton Snakenberg       Washington                               8TH   17:50.2  8:56 
   82        827 Connor Axman            Mt. Pleasant                             8TH   17:54.0  8:57 
   83        819 Jakin Bunnell           Mt. Pleasant                             7TH   17:56.4  8:59 
   84        554 Collin Greenwald        Fort Madison                             7TH   17:59.7  9:00 
   85   64   309 Jacob Trumbull          Burlington                               7TH   18:03.7  9:02 
   86        830 Reece Kempker           Mt. Pleasant                             8TH   18:04.1  9:03 
   87        524 Tim Miao                Fairfield Middle School                  8TH   18:06.7  9:04 
   88   65   464 Brodie Wenger           Danville                                 7TH   18:08.5  9:05 
   89        946 Isaac Vetter            Washington                               7TH   18:08.8  9:05 
   90   66   455 Aj Bonneson             Danville                                 7TH   18:09.2  9:05 
   91   67   358 Tristan Howell          Central Lee Community Schools            8TH   18:10.5  9:06 
   92        945 Henry Raber             Washington                               7TH   18:16.4  9:09 
   93        460 Rylan Martin            Danville                                 7TH   18:18.0  9:09 
   94   68   584 Nick Fullenkamp         Holy Trinity Catholic                    7TH   18:33.5  9:17 
   95   69   893 Jacob Chamberlain       Wapello                                  8TH   18:43.7  9:22 
   96        725 Layden Denning          Keokuk High School                       8TH   18:46.0  9:23 
   97   70   354 Grant Anderson          Central Lee Community Schools            7TH   18:50.2  9:26 
   98        459 Cauy Garrett            Danville                                 7TH   18:51.2  9:26 
   99   71   436 Bobby Wildrick          Dallas City Elementary 327               7TH   18:52.0  9:26 
  100   72   383 Carter Plenge           Clark County                             8TH   18:59.3  9:30 
  101   73   379 Landon Toolate          Clark County                             7TH   19:01.5  9:31 
  102   74   431 Coleman Gilpin          Dallas City Elementary 327               7TH   19:05.0  9:33 
  103        833 Andrew Rauenbuehler     Mt. Pleasant                             8TH   19:07.0  9:34 
  104        558 Cameron Shutwell        Fort Madison                             7TH   19:09.1  9:35 
  105        944 Adin Muff               Washington                               7TH   19:13.8  9:37 
  106   75  1000 Alex Morton             Burlington                               7TH   19:20.3  9:41 
  107        869 Ethan Deshane           Van Buren                                7TH   19:23.0  9:42 
  108   76   413 Freddy Vergara          Columbus                                 8TH   19:24.4  9:43 
  109        829 Andrew Holtkamp         Mt. Pleasant                             8TH   19:26.1  9:44 
  110        822 Jonathan Hough          Mt. Pleasant                             7TH   19:28.8  9:45 
  111   77   892 Garrett Dickey          Wapello                                  7TH   19:28.9  9:45 
  112   78   982 Jeff Maish              Winfield Mt. Union                       7TH   19:31.9  9:46 








                    Fort Madison Cross Country Invitational Meet
                            Thursday September 14th, 2017
                            Rodeo Park * Fort Madison, IA

Place TmPl No.   Name                    School                                   Class Time    Pace     
===== ==== ===== ======================= ======================================== ===== ======= ===== 
  113        461 Weston Miller           Danville                                 7TH   19:43.1  9:52 
  114   79   896 Devon Woodsmall         Wapello                                  8TH   20:11.5 10:06 
  115        518 Ben Meador              Fairfield Middle School                  7TH   20:18.7 10:10 
  116   80   979 Caiden Ball             Winfield Mt. Union                       7TH   20:24.5 10:13 
  117   81   411 Justin Canny            Columbus                                 8TH   20:31.6 10:16 
  118   82   897 Grant Yotter            Wapello                                  8TH   20:32.8 10:17 
  119        553 Gideon Anderson         Fort Madison                             7TH   20:34.8 10:18 
  120   83   432 Shawn Lemmons           Dallas City Elementary 327               7TH   20:43.3 10:22 
  121   84   434 Oscar Newton            Dallas City Elementary 327               7TH   21:05.5 10:33 
  122   85   435 Jackson Timmerman       Dallas City Elementary 327               7TH   21:09.5 10:35 
  123   86   410 Matthew Martinez        Columbus                                 7TH   21:11.4 10:36 
  124        832 Nolan Myers             Mt. Pleasant                             8TH   21:21.6 10:41 
  125   87   430 Grant Combes            Dallas City Elementary 327               7TH   21:25.2 10:43 
  126   88   984 Gabe White              Winfield Mt. Union                       7TH   21:34.4 10:48 
  127        307 Jacob Ditner            Burlington                               7TH   21:48.4 10:55 
  128   89   894 Brendan McIntyre        Wapello                                  8TH   22:00.4 11:01 
  129        516 Garrett Flanagan        Fairfield Middle School                  7TH   22:02.0 11:01 
  130   90   981 Merek Klein             Winfield Mt. Union                       7TH   22:04.8 11:03 
  131        468 Jordan Sharp            Danville                                 8TH   22:27.7 11:14 
  132        556 Shawn Peters            Fort Madison                             7TH   22:47.3 11:24 
  133   91   433 Kaden Little            Dallas City Elementary 327               7TH   23:10.9 11:36 
  134   92   355 Dylan Johnson           Central Lee Community Schools            7TH   23:23.8 11:42 
  135        519 Adrian Scotton          Fairfield Middle School                  7TH   23:29.8 11:45