Sisters Stampede

Overall Results

Amazing MTB event over Memorial Weekend in Sisters Oregon

Info

May 29, 2016 in Sisters, OR

Results By

Overall Results - Results













Place Number Last First Age Team City Time
Junior Novice Women 10-13
1 475 Hodson  Lucy  12 Team Lazy Tarantulas Portland OR 00:58:41.20
2 469 Rice  Emily  12 Team Lazy Tarantulas Portland OR 01:01:47.67
3 476 Knight  Sascha  12 Lacamas Freedom Riders Nica Student Team P/B Camas Battle Ground WA 01:03:13.62
4 464 Sheasby  Kayla  11 Bend OR 01:07:43.75
5 470 Rice  Hannah  12 Team Lazy Tarantulas Portland OR 01:11:35.59
6 466 Visnack Natasha  12 Bend OR 01:11:48.86
7 471 Mccarthy  Payton  11 Bend OR 01:12:26.01
8 467 Holme  Violet  11 Bend OR 01:12:37.15
9 473 Leavitt  Marley  9 Wattie Ink Bend Team Bend OR 01:21:30.22
10 583 Betts  Ava  11 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 01:24:07.23
11 472 Harris Addyson  10 Bend OR 01:24:12.89
12 465 Lefever  Annie  12 Portland OR 01:32:45.09
13 474 Ashley  Violet  11 Portland OR 01:32:53.12
14 468 Rice  Kailey  9 Team Lazy Tarantulas Portland OR 01:44:59.85
Junior Novice Women 14-18
1 66 Edwards  Paige  13 Camas WA 00:57:08.39
2 456 Taylor  Ivy  17 Bend Endurance Academy Bend OR 01:02:13.96
3 460 Renner  Natalie  16 Oregon Bike Shop Racing Team Vancouver WA 01:05:53.89
4 458 Owen  Kristina  18 Capitol Velo Salem OR 01:08:45.88
5 462 Panoscha  Nora  13 Portland Velo Racing Team Portland OR 01:10:51.01
6 457 Mavis  Hannah  17 Bend OR 01:12:55.13
7 454 Ripley  Rya  14 Mudslinger Events Monroe OR 01:15:49.57
8 463 Castle  Katie  15 Portland Velo Racing Team Portland OR 01:20:17.47
9 459 Owen  Linnea  14 Capitol Velo Salem OR 01:31:37.39
10 461 Young  Jenna  17 Gresham OR 01:32:46.04
Junior Novice Men 10-13
1 409 Whitelaw  Aidan  13 Bend OR 00:48:06.82
2 406 Day  Sam  13 Bend Endurance Academy Bend OR 00:50:45.82
3 397 Brown  Ian  11 Bend Endurance Academy Bend OR 00:53:34.70
4 390 Wescott  Tanner  11 Bend Endurance Academy Bend OR 00:53:45.03
5 396 Merzbach Matthew  13 Bend OR 00:56:37.37
6 425 Cordova  Samuel  12 Philomath OR 00:56:38.01
7 429 Rogers  Owen  12 Beaverton Bicycle Club Portland OR 00:56:38.81
8 392 Grover  Evan  12 Bend Endurance Academy Bend OR 00:58:07.19
9 395 Winnenberg  Henry  13 Bend OR 00:59:11.00
10 394 Olander  Jake  12 Bend Endurance Academy Bend OR 00:59:34.08
11 405 Zipper Cameron  13 Bend Endurance Academy Bend OR 01:00:05.74
12 424 Tai Benjamin  12 Camas WA 01:01:04.61
13 385 Palanuk  Max  12 Team Blazin Saddles / Solar Light Sisters OR 01:01:23.15
14 387 Prochaska  Eli  11 Bend OR 01:02:39.74
15 420 Harris  Isaac  11 Philomath OR 01:03:22.43
16 412 Murphy  Jackson  13 Lacamas Freedom Riders Camas WA 01:03:48.02
17 399 Weathers  Ryan  11 Tigard OR 01:04:35.66
18 403 Baughman  Colton  12 Mill City OR 01:05:14.78
19 422 Knoeppel  Trent  11 Grom Squad Camas WA 01:06:26.50
20 384 Struhs  Malakai  12 Mbsef Bend OR 01:06:28.20
21 423 Hamness  Jacob  11 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Washougal WA 01:07:37.26
22 388 Martin  Kaleb  13 Corvallis OR 01:08:14.46
23 416 Fairbanks  Gradin  10 Corvallis OR 01:08:22.73
24 393 Grover  Peter  10 Bend Endurance Academy Bend OR 01:08:23.08
25 430 Thoreson  Andrew  9 Kennewick WA 01:08:23.50
26 415 Elliott  Cody  11 Grom Squad Camas WA 01:08:37.37
27 398 Rice  Aidan  10 Team Lazy Tarantulas Portland OR 01:10:09.18
28 428 Kent  Mads  12 Corvallis OR 01:10:41.49
29 418 Fies  Lucas  11 Grom Squad Camas WA 01:10:54.36
30 427 Jacobs  Rowan  12 Portland OR 01:12:47.60
31 402 Baughman  Wyatt  10 Mill City OR 01:13:03.38
32 419 Snyder  Caleb  11 Bend OR 01:14:22.36
33 386 Palanuk  Eli  10 Team Blazin Saddles / Solar Light Sisters OR 01:14:46.39
34 417 Wolfe  Zachary  10 Oregon Bike Shop Racing Team Vancouver WA 01:14:48.00
35 421 Child  Lukas  11 Grom Squad Camas WA 01:14:53.60
36 413 Corson  Noah  11 Imboa Boise ID 01:15:00.22
37 391 Theriot  Dylan  10 Team Lazy Tarantulas Portland OR 01:21:35.90
38 407 Bussey  Joshua  13 Showers Pass MTB/CX Team Canby OR 01:23:35.00
39 400 Renbarger  Miles  12 Portland OR 01:25:11.89
40 389 Martin  Micah  10 Corvallis OR 01:25:56.32
41 408 Lemon  Kai  12 Olympia WA 01:26:20.94
42 410 Moen  Ethan  13 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Vancouver WA 01:39:08.93
43 414 Ashley  Felix  9 Portland OR 01:45:38.47
43 401 Shreve  Ian  12 Hutch's Eugene Eugene OR 02:18:48.36
Junior Novice Men 14-18
1 447 Peternell  Troy  13 Sunriver OR 00:47:24.14
2 434 Krause  Elijah  13 Bend OR 00:47:56.29
3 435 Bowen  Gavin  13 Bend Endurance Academy Bend OR 00:51:47.61
4 431 Potter  Mac  15 Sandy OR 00:53:07.23
5 441 Rech  Matt  16 Ridge Cyclesport Monmouth OR 00:53:42.74
6 438 Spampinato  Lucian  15 Bend Endurance Academy Bend OR 00:53:44.93
7 452 Fies  Mitchell  14 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Camas WA 00:53:47.73
8 432 Westberg  Carson  17 Bend OR 00:54:20.24
9 449 Panoscha  Ian  15 Portland Velo Racing Team Portland OR 00:56:48.71
10 440 Enos  Jacob  13 Bend Endurance Academy Bend OR 00:56:50.95
11 436 Sheasby  Rober'  14 Bend OR 00:56:55.04
12 450 Peterson  Ben  15 Lacamas Freedom Riders Nica Student Team P/B Camas Camas WA 00:57:57.93
13 451 Turner Greyson  14 Sunnyside Sports Redmond OR 00:58:06.96
14 448 Micek  Anton  13 BendBroadband/WebCyclery.com Bend OR 00:58:56.27
15 439 Paris  Zachary  15 Lacamas Freedom Riders Nica Student Team P/B Camas Vancouver WA 00:59:08.45
16 433 Mcguffin  Connor  15 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Camas WA 00:59:24.54
17 442 Beer  Gavin  15 Bend OR 01:00:34.41
18 437 Polachek  Jacob  13 Bend OR 01:04:39.66
19 446 Hanley  Carter  13 Lacamas Freedom Riders Vancouver WA 01:05:43.62
20 445 Reese Camiren  17 Lacamas Freedom Riders Ridgefield WA 01:06:10.89
21 444 Randolph  Josh  16 Lacamas Freedom Riders Nica Student Team P/B Camas Camas WA 01:19:50.27
22 453 Hooks  Riley  15 Vancouver WA 02:31:05.17
DNF 443 Pfuhl  Luke  15 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Washougal WA
Novice Men 19-39
1 507 Gore  Mike  37 Springfield OR 00:57:47.91
2 515 Halsen  Jeremy  33 Astoria OR 00:57:55.77
3 503 Vallejo  Richard  22 Vancouver WA 00:58:15.97
4 514 Ard  Nathan  38 Albany OR 00:58:21.82
5 504 Kranites  Tom  38 Eugene OR 00:59:02.77
6 506 Brown  Chris  30 Capitol Velo Keizer OR 01:01:24.08
7 501 Huber  Jason  34 Three Creeks Brewing Co Sisters OR 01:02:30.36
8 508 Martinez  Matt  30 Portland OR 01:02:37.05
9 511 Coburn  Nick  35 Damascus OR 01:03:12.64
10 505 Spangle  Trevor  30 Chamois Butt'r Lebanon OR 01:05:00.15
11 512 Edwards Benjamin  25 Pocatello ID 01:13:08.47
12 513 Mcdonald  Casey  31 Sweet Home OR 01:25:35.92
13 509 Baternik  Aaron  39 Philomath OR 02:21:59.96
Novice Men 40+
1 524 Owen  James  46 Capitol Velo Salem OR 00:51:03.30
2 525 Alexander  Mike  49 Bend OR 00:51:05.37
3 526 Banta  Matt  41 Ramshackle Racing/Martolli's Pizza Sisters OR 00:51:07.85
4 560 Clothier  Rick  48 Bend OR 00:52:38.15
5 539 Boelter  Joshua  40 Cyclepath Racing Portland OR 00:52:56.69
6 542 Harris  Nathan  40 Philomath OR 00:55:27.96
7 564 Quigley  Brian  49 Capitol Velo Stayton OR 00:56:07.54
8 541 Harris  Loren  46 Bend OR 00:56:53.97
9 537 James  Darrel  52 Modesto CA 00:56:57.56
10 522 Mavis  Craig  62 Deschutes Brewery Bend OR 00:56:58.12
11 559 Lopez  Ron  48 Jacksonville OR 00:57:03.99
12 529 Riggin  Mitch  49 Bend OR 00:57:29.19
13 553 Bennett  Ray  47 10 Barrel Brewing Portland OR 00:57:39.19
14 552 Robillard  Michael  46 Sisters OR 00:57:46.75
15 549 Hunter  Eric  41 Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland OR 00:58:10.59
16 548 Krueger  Blaine  40 Oregon Bike Shop Racing Team Portland OR 00:58:32.97
17 538 Texley  Michael  47 Eugene OR 00:59:37.02
18 555 Harvey  Jason  40 Albany OR 00:59:43.76
19 550 Linker  Matt  45 Sisters OR 00:59:48.73
20 544 Taft  Erick  45 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Vancouver WA 00:59:51.57
21 561 Coleman  Scott  45 Team Planet X USA Beaverton OR 01:01:20.30
22 540 Sands  Damien  48 Bend OR 01:01:29.69
23 531 Chaffin  Steve  47 Wild Rockies Nampa ID 01:01:44.96
24 519 Eastland  Erik  56 Bend OR 01:02:02.96
25 518 Salber  Rich  0 Bend OR 01:02:03.17
26 535 Buckland  Eric  66 Bend OR 01:02:39.53
27 532 Bugado  Scott  50 Keizer OR 01:03:16.19
28 536 Petrin  JP  64 Capitol Velo Salem OR 01:04:40.55
29 557 Mcdonald  John  52 Eagle ID 01:05:13.63
30 562 Deuchler  David  44 Vancouver WA 01:05:14.39
31 546 Underwood  Wade  44 Three Creeks Brewing Co. Sisters OR 01:05:46.80
32 565 Adams  Brett  57 Bend OR 01:06:01.69
33 520 Bell  Joe  41 Eugene OR 01:06:41.66
34 534 Cunnngham  Bill  67 Bend OR 01:07:42.46
35 516 Struhs  Justin  44 Bend OR 01:08:27.75
36 563 Lesage  Rick  54 Bend OR 01:09:51.37
37 523 Grover  Todd  44 Boneyard Cycling Bend OR 01:10:27.70
38 547 Brant  Lance  46 Three Creeks Brewing Co Sisters OR 01:10:47.88
39 521 Swarm  Art  63 Clackamas OR 01:15:19.27
40 556 Edwards  Richard  63 Grants Pass OR 01:16:35.50
41 530 Norris  Brian  41 Gresham OR 01:52:00.36
42 517 Visnack  David  47 Bend OR 02:08:02.03
43 528 Thier  Chris  42 Boneyard Cycling Bend OR 02:20:41.28
44 558 Barnard  Will  48 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Camas WA 02:39:03.89
DNF 543 Bhear  Jason  42 Damascus OR
Novice Women 19-39
1 570 Harro  Elisif  33 Boneyard Cycling Bend OR 00:54:55.89
2 571 Schram Amanda  36 Bend OR 00:56:28.47
3 566 Provencio  Sarah  38 Bend OR 00:57:36.94
4 572 Yorra  Hannah  38 Boneyard Cycling Bend OR 00:59:09.91
5 567 Lucas  Ashley  28 Bend OR 00:59:18.46
6 576 Manville  Laurel  30 Portland OR 01:00:26.10
7 581 Ford  Emily  23 Team Blazin Saddles / Solar Light Bend OR 01:00:41.90
8 573 Creviston  Maggie  35 Portland OR 01:01:11.23
9 574 Meredith  Alicea  25 Corvallis Cyclery Racing Philomath OR 01:01:15.73
10 577 Reid  Marisa  20 Gonzaga Cycling Club Portland OR 01:06:45.61
11 568 Kleaveland  Kate  36 Portland OR 01:07:51.15
12 578 Reid  Sierra  22 Gonzaga Cycling Club Portland OR 01:08:24.24
13 575 Elek  Tracie  37 Team 10 Barrel Bend OR 01:08:47.57
14 569 Swarm  Kaitlyn  26 Clackamas OR 01:11:16.25
Novice Women 40+
1 477 Pfeiffer  Holly  43 Deschutes Brewery Bend OR 00:56:43.35
2 487 Gilchrist  Kim  47 Bend OR 00:56:45.51
3 478 Barrett  Nora  42 Bend OR 00:57:32.09
4 496 Barnard  Patty  49 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Camas WA 00:58:42.97
5 485 Smolen  Traci  49 Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland OR 01:01:54.43
6 486 Mccall  Wendy  51 Boneyard Cycling Team Bend OR 01:01:58.98
7 494 Keiser  Jamie  46 Sorella Forte p/b St HonorÌ© Bakery Vancouver WA 01:06:12.25
8 497 Lopez  Laura  47 Marty's Cycle Jacksonville OR 01:07:54.33
9 481 Lewis  Meghan  48 Albany OR 01:08:02.30
10 480 Beard  Renee  48 Eugene OR 01:08:13.74
11 500 Anderson  Krista  55 Portland OR 01:08:22.10
12 488 Zoormajian  Anne  52 Sorella Forte p/b St HonorŽ Bakery Oregon City OR 01:08:30.14
13 498 Fischer  Katina  43 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Camas WA 01:08:44.08
14 482 Usrey  Kim  43 Team 10 Barrel Tigard OR 01:09:19.07
15 491 Smith-Simonsen Julie Ann  48 Sweetpea Ladies Auxiliary Portland OR 01:13:33.43
16 479 Starkey  Shelley  55 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 01:16:53.18
17 492 Coon Catherine  51 Anchorage AK 01:21:02.87
18 489 Krueger  Sandra  43 Oregon Bike Shop Racing Team Portland OR 01:22:25.18
19 483 Cortese  Amy  47 Portland OR 01:23:11.65
20 495 Rosenfeld  Bonnie  63 Sorella Forte p/b St HonorÌ© Bakery Portland OR 01:30:00.72
21 490 Ashley Karoline  42 Portland OR 01:43:41.55
Elite Men
1 2 Decker  Carl  40 Giant Bicycles Bend OR 01:29:34.10
2 3 Bucklin  Adam  40 Team Rwanda Bend OR 01:30:22.10
3 4 Peterson  Cody  36 Hutch's/Bend Dental Bend OR 01:31:23.31
4 5 Fox  Tyler  21 Giant Co-Factory Off-Road Team Redmond OR 01:31:24.17
5 6 Russell  Matt  36 Hutch's/Bend Dental Bend OR 01:34:21.15
6 7 Bezecny  Josh  35 Golden CO 01:35:59.12
7 12 Russell  Jeremy  34 Portland OR 01:37:11.23
8 11 Coe  Andrew  34 Giro/River City Bicycles Portland OR 01:37:30.86
9 302 Colton  Javier  19 Eastside Cycles Bend OR 01:40:30.33
10 9 Bedford  Stephen  38 HosmerChiro-RPM Mortgage Beaverton OR 01:43:53.47
11 13 Wilmes  Doug  35 Portland Bicycle Studio Portland OR 01:45:05.82
Expert Men 19-44
1 60 Birky Donovan  17 Hutch's/Bend Dental Bend OR 01:35:59.54
2 38 Dubois Christopher  27 Team Western Bikeworks Bend OR 01:36:01.73
3 21 Krause  David  38 Trusty Switchblade Bend OR 01:36:40.28
4 39 Mattison  Brent  32 Team Lazy Tarantulas Bend OR 01:37:30.91
5 30 Rolshoven  John  26 Corvallis Cyclery Racing  Corvallis OR 01:37:40.84
6 37 Johnston  Joshua  34 Bend OR 01:37:38.10
7 26 Johnston  Chris  30 Portland OR 01:38:48.66
8 27 Palanuk  Joel  38 Team Blazin Saddles / Solar Light Sisters OR 01:39:38.90
9 22 Vraniak  Peter  37 Bend OR 01:40:21.62
10 18 Loscutoff  Andrew  27 Team Blazin Saddles / Solar Light Sisters OR 01:40:37.84
11 45 Gulley  Jason  36 Sagebrush Cycles Bend OR 01:40:53.35
12 25 Johnson  Shane  32 Trinity-Dryve Redmond OR 01:41:12.95
13 36 Rice  Geoff  39 Team Lazy Tarantulas Portland OR 01:41:18.76
14 51 Wuepper  Kyle  43 Bend OR 01:41:21.76
15 34 Hull  Jacob  29 Audi Portland OR 01:41:21.81
16 44 Kesselman  Brian  39 Audi Portland OR 01:41:27.13
17 33 Trask  Chris  29 Corvallis Cyclery Racing Albany OR 01:42:30.69
18 50 Wood  Nicholas  36 Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland OR 01:43:58.81
19 31 Gracey  Ryan  33 Marty's Cycles Jacksonville OR 01:44:24.29
20 28 Sather  Brian  43 Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride Summerville OR 01:45:38.92
21 43 Russell  Ryan  43 Beaverton OR 01:46:28.06
22 23 Marcroft  Brian  41 Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Hood River OR 01:47:28.66
23 47 Croasdaile  Patrick  30 Sellwood OR 01:47:46.17
24 40 Eisele  Ryan  37 Ridge cycle sport Dallas OR 01:48:31.25
25 46 Cordova  Rey  39 Philomath OR 01:50:01.35
26 49 Weikel  Daniel  44 Portland OR 01:50:57.99
27 20 Recordon  Danny  26 Portland Bicycle Studio Portland OR 01:51:03.83
28 52 Sloan  Chip  41 Vancouver WA 01:52:52.33
29 29 Staha  Stephen  37 Team Cycle Sport Ashland OR 01:54:15.57
30 19 Steinle  Dan  28 Western Bikeworks Portland OR 01:55:37.49
31 42 Olsson  Andy  40 Hood River Velo Hood River OR 01:55:38.85
32 24 Demarzo  Adam  36 Trinity-Dryve Coos Bay OR 02:12:40.08
Expert Men 45+
1 80 Martin  Eric  50 Bend OR 01:36:47.45
2 85 Betts  Matt  45 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 01:38:16.09
3 87 Cloninger  David  46 Hutch's/Bend Dental Bend OR 01:39:38.99
4 79 Weathers  John  45 Audi Tigard OR 01:40:45.48
5 90 Szwaya  Michael  45 Bicycleattorney.com Portland OR 01:41:52.35
6 92 Futia  Mimmo  52 Epic Racing-Rudy Project Maple Valley WA 01:42:01.43
7 83 Uetrecht  Robert  45 Bendbroadband/Webcycler.com Bend OR 01:42:15.15
8 74 Cooper  Joe  48 Twin Peaks Racing Team Ashland OR 01:43:20.51
9 77 Goff  Wade  44 Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Philomath OR 01:43:46.72
10 76 Fox  Jerry  49 Trinity-Dryve Redmond OR 01:43:57.61
11 88 Micek  Edward  44 BendBroadband/WebCyclery.com Bend OR 01:44:14.04
12 72 Hill  David  53 Ridge Cycle Sports Dallas OR 01:44:21.43
13 75 Kutter  Eric  49 Pauole Sport Bend OR 01:46:19.15
14 78 Brown  Michael  45 Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Bend OR 01:46:49.03
15 69 Mcclaran  Alex  45 Bend OR 01:47:44.07
16 86 Rosier  Todd  50 Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Hillsboro OR 01:48:47.36
17 71 Kizziar  Ronald  47 Portland OR 01:49:31.72
18 185 Steiner  Andrew  47 Bend OR 01:49:56.47
19 89 Uland  Jason  46 Portland OR 01:52:42.80
20 81 Carroll  Scott  50 Team Dirt and WVCT Pacific Power Blue Sky Corvallis OR 02:35:53.63
DNF 70 Austin  Craig  52 Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Wilsonville OR
Elite Women
1 14 Gordon  Serena  37 LIV|Giant Co-Factory Team Bend OR 01:46:21.19
2 16 Halpin  Allison  28 Bend OR 01:48:50.75
3 17 Winn  Danelle  48 Chain Reaction/PIP Sport Anchorage AK 01:51:00.04
Expert Women
1 94 Palanuk  Shawna  39 Team Blazin Saddles / Solar Light Sisters OR 01:48:59.78
2 108 Lusk  Jaimie  36 Chamois Butt'r Portland OR 01:51:00.39
3 102 Shishido  Sonia  36 Bend OR 01:51:51.98
4 97 Boscacci  Emily  30 Olympia Cycling Team Portland OR 01:57:12.99
5 342 Day  Carolyn  44 Deschutes Brewery Bend OR 01:57:19.43
6 100 Touchette  Cherie  52 Recharge Bend OR 01:58:07.03
7 109 Gunton  Nicole  39 Honey Stinger Maple Valley WA 01:58:52.46
8 112 Trace  Laura  0 Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland OR 02:00:56.29
9 107 Dallas  Mary  53 Hutch's/Bend Dental Bend OR 02:01:53.68
10 93 Mills  Michelle  37 Sunnyside Sports Bend OR 02:02:01.97
11 110 Bradway  Margi  42 Team S+M Portland OR 02:03:33.47
12 99 Thorstrom  Michelle  53 Hutch's/Bend Dental Bend OR 02:04:15.08
13 101 Johnson  Jennifer  39 Hood River Velo Hood River OR 02:04:17.33
14 111 Jackson  Lindsay  38 Lake Oswego OR 02:04:37.77
15 106 Beko  Jeanne  32 CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland OR 02:04:59.61
16 96 Ramey  Jodie  49 Hagens Berman Society Consulting Seattle WA 02:10:36.81
17 98 Blomberg  Mielle  44 Team S+M Portland OR 02:14:32.52
18 104 Hanna  Sue  56 Oregon Bike Shop Racing Team Portland OR 02:19:56.64
19 95 Larue  Holland  38 Athletes Lounge Cycling Team Hood River OR 00:00:00.00
Sport Men 19-39
1 216 Seibel  Creed  28 Team Blazin Saddles / Solar Light Sisters OR 01:42:44.47
2 212 Gill  John  35 Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley OR 01:44:28.60
3 218 Hynes  Paul  32 Bend OR 01:45:02.42
4 233 Ballard  John  34 Bend OR 01:48:55.23
5 215 Clark  Tyler  32 Goats on Acid Portland OR 01:50:15.35
6 229 Runberg  Damon  28 Audi Bend OR 01:50:26.74
7 247 White  Matthew  36 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 01:50:49.11
8 214 Roerig  Jordan  33 Bend OR 01:52:01.23
9 242 Waring  Billy  20 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Camas WA 01:52:42.86
10 221 Young  Andy  33 Bend OR 01:52:44.17
11 241 Brandelli  Greg  30 Vancouver WA 01:55:08.40
12 209 Umberhandt  Robert  38 Portland OR 01:56:09.73
13 217 Garcia  Bill  35 Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Beaverton OR 01:56:11.83
14 220 Sarrett  Chris  36 Pacific Power Blue Sky Albany OR 01:56:27.01
15 213 Anderson  Josh  26 Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Keizer OR 01:56:30.87
16 219 Mcfarlin  Jake  24 Boise ID 01:56:51.23
17 232 Miller  David M  38 Team Lazy Tarantulas Portland OR 01:56:58.02
18 234 Gomez  Tommaso  32 Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Portland OR 01:57:15.00
19 210 Kuipers  Jonathan  30 CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland OR 01:57:30.93
20 211 Klingler  Bill  37 Portland OR 01:57:34.77
21 236 Froehlich  Kristopher  31 Stevenson WA 01:58:07.22
22 228 Miller  Jordan  34 Deschutes Brewery Bend OR 01:58:47.09
23 224 Ziehnert  Justin  18 Grixsen Brewing p/b West End Bikes Tigard OR 02:00:56.98
24 246 Montoya  Chad  36 Salem OR 02:04:14.95
25 582 Gruenemay  Brian  36 Corvallis Cyclery Racing  Corvallis OR 02:06:17.05
26 584 Schmon Arthur 37 Bend OR 02:06:49.26
27 240 Steele  Adam  35 Bend OR 02:10:42.28
28 226 Bunnell  Dean  34 Beaverton OR 02:12:17.45
29 237 Kim  Joe  38 Washougal WA 02:22:27.86
30 231 Moore  Ryan  35 Washougal WA 02:26:55.91
31 243 Caldwell  Lucius  35 Samsquantch's Posse Hood River OR 02:29:06.47
32 225 Smith  Greg  35 Bend OR 02:30:40.30
33 227 Beesinger  Timothy  31 REI Bend OR 02:34:38.61
34 245 Kirkham  Daniel  31 Team 10 Barrell Portland OR 02:36:24.20
35 222 Hass  Chris  27 Puyallup WA 02:38:32.84
36 223 Swarm  Steven  31 Salem OR 02:38:33.11
Sport Men 40-49
1 158 Rice  Trevor  42 Independent Portland OR 01:47:41.91
2 147 Birky  Eric  48 Hutch's/Bend Dental Bend OR 01:48:21.81
3 191 Roddvik  Alexander  42 Hood River OR 01:51:05.09
4 201 Herring  Garth  45 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 01:52:04.73
5 174 Stafford  Dennis  39 CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland OR 01:52:50.78
6 165 Hill  Phil  43 Bend OR 01:52:55.42
7 205 Thoreson  Brian  42 Kennewick WA 01:53:35.93
8 199 Cress  Eric  44 Portland OR 01:53:40.94
9 171 Edwards  Todd  45 River City Bicycles Camas WA 01:53:49.27
10 157 Hubbart  Kurt  47 Ridge Cyclesport East Wenatchee WA 01:54:25.03
11 197 Hamness  Terry  45 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Washougal WA 01:55:07.46
12 189 Moore Christopher  41 Salem OR 01:55:16.47
13 203 Manville  Juston  43 Free Forrest Park Portland OR 01:55:28.80
14 160 Peternell  Mark  44 Sunriver OR 01:56:07.68
15 196 Stotts  Eric  42 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Washougal WA 01:56:17.66
16 179 Leavitt  Peter  45 Wattie Ink Bend Team Bend OR 01:56:36.88
17 172 Routt  Thom  40 Y.e.r.t. Bend OR 01:56:37.50
18 166 Rupe  Tyler  42 Hutch's/Bend Dental Bend OR 01:58:24.94
19 195 Welton  David  40 Team 10 Barrel Bend OR 01:58:55.40
20 153 Hatfield  John  48 Portland OR 01:59:36.19
21 161 Reynolds  Sean  43 Team Lazy Tarantulas Portland OR 01:59:36.62
22 152 Lisowski  James  45 Bend OR 01:59:59.17
23 208 Powell  Ile  46 Team S+M Portland OR 02:00:08.81
24 151 Van Horn  Jason  42 Bermstyle Portland OR 02:01:33.53
25 159 Massine  Russell  43 Sunnyside Sports Bend OR 02:02:09.14
26 178 Harris  Bryan  48 Rolf Prima Bike Newport Bend OR 02:03:02.42
27 198 Barlow  Paul  45 Saint Helens OR 02:03:59.46
28 187 Russell  Rob  49 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Hillsboro OR 02:04:54.89
29 206 Desapio  John  43 Terrebonne OR 02:06:03.90
30 150 Maclean  Dean  46 Team Planet X USA Portland OR 02:06:06.41
31 188 Vinci  Stevan  40 Boneyard Cycling Bend OR 02:06:12.09
32 154 Hawes  Shea  41 Monmouth OR 02:06:30.14
33 204 Gordon  Glen  45 Spoon Hermiston OR 02:10:32.23
34 170 Denney  Sean  46 Bicycleattorney.com Portland OR 02:11:37.50
35 176 Van Domelen  Michael  49 Eugene OR 02:11:40.67
36 168 Bergerson  Luke  42 Capital Velo Aumsville OR 02:12:24.19
37 184 Vegter  Brian  44 Dogs by Bri-BELLA Baker City OR 02:13:20.02
38 173 Shorb  John  42 Portland OR 02:14:14.19
39 180 Lemon  Jeff  49 Olympia WA 02:16:31.01
40 148 Mcknight  Scott  47 Gresham OR 02:17:10.63
41 156 Whittaker  Doug  43 Kitsap Racing Port Orchard WA 02:17:28.58
42 183 Bergerson  Adam  40 Capitol Velo Aumsville OR 02:17:36.47
43 175 Lefever  Douglas  45 Portland OR 02:18:18.85
44 167 Williams  Erskine  42 Portland OR 02:19:00.44
45 193 Ashley  Wick  44 Portland OR 02:19:42.31
46 146 Potter  Patrick  47 Sandy OR 02:19:43.33
47 155 Mcmurtry  Mark  45 VMR Racing Portland OR 02:20:07.17
48 149 Offner  Erik  42 Team Planet X USA Portland OR 02:20:58.73
49 186 Beer  Jason  43 Bend OR 02:21:35.32
50 190 Davis  Jake  40 Barlow Bikes Scappoose OR 02:22:15.25
51 192 Mauden  Michael  49 Imboa Boise ID 02:22:58.00
52 182 Flanagan  Jason  41 Capitol Velo Salem OR 02:23:04.29
53 202 Kent  Adam  49 Corvallis OR 02:29:22.82
54 163 Theriot  Troy  40 Team Lazy Tarantulas Portland OR 02:36:21.93
55 181 Campbell  Scott  48 Celilo Cycles Bend OR 02:40:42.26
DNF 194 Fairbanks  Scott  44 Corvallis OR
Clydesdale 200+
1 124 Johnson  Baron  51 Team Blazin Saddles / Solar Light Sisters OR 01:53:24.26
2 136 Mcghee  Sean  32 Team Lazy Tarantulas Beaverton OR 01:55:00.82
3 143 Gonzalez-Crumley  Ruben  38 Amity OR 01:55:14.00
4 138 Cole  Matt  29 Bend OR 01:55:18.48
5 135 Schauer  Tim  47 Sage Cycles Factory Team Camas WA 01:58:05.15
6 134 Elek  Jon  42 Team 10 Barrel Bend OR 01:59:32.49
7 128 Daniels  Seth  45 Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland OR 02:01:43.14
8 141 Richardson  Abel  43 Team Securite' Woodinville WA 02:01:52.13
9 144 Sather  Mark  45 Team 10 Barrel Wilsonville OR 02:02:07.59
10 169 Rice  Gregg  42 Team Lazy Tarantulas Portland OR 02:02:19.91
11 140 Fowler  John  46 Woodinville WA 02:05:39.27
12 125 Mccarthy  Brian  33 Lakeview OR 02:05:41.63
13 137 Linford  Jake  42 Team 10 Barrel Tualatin OR 02:07:32.12
14 127 Tofflemire  Fletcher  36 Mtbeers Albany OR 02:11:12.59
15 130 Reddig  Mike  44 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Camas WA 02:11:33.86
16 132 Ray  Glen  37 Bend OR 02:12:38.00
17 164 Abel/Mitchell Henry/Amy 45 Pine Mountain Sports Bend OR 02:16:47.24
18 131 Hazekamp  Earl  40 Salem OR 02:19:12.62
19 139 Miller  John  45 Olympia WA 02:24:59.11
20 129 Clark  Michael  47 Stumptown Cycling Club Portland OR 02:27:37.33
Fat Bike 
1 122 Rodriguez  Albert  31 THE HUB Cyclery Bend OR 01:51:48.93
2 114 Snow  Matt  30 THE HUB Cyclery Bend OR 01:53:14.65
3 117 Winnenberg  Rob  44 Bend OR 02:05:42.60
4 115 Jordan  Thad  42 THE HUB Cyclery Bend OR 02:08:15.48
5 113 Westberg  Steve  47 Deschutes Brewery Bend OR 02:09:58.53
6 120 Uland  Melissa  39 Metropolis Cycle Repair Portland OR 02:12:30.06
7 118 Giessinger  Laurie  43 Hutch's/Bend Dental Bend OR 02:15:28.65
8 119 Kunc  Chris  62 Team Blazin Saddles / Solar Light Sisters OR 02:28:51.75
9 123 Knight  Edward  47 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Battle Ground WA 02:39:44.21
Expert Junior Women
1 67 Mitchell  Ellie  15 Kaladi/Subway Anchorage AK 02:01:39.48
2 68 Wolfe  Kaitlyn  15 Oregon Bike Shop Racing Team Vancouver WA 02:18:18.84
Sport Women 19-39
1 316 Geiter  Rachel  25 Allegro Dirt Racing Walla Walla WA 02:01:42.08
2 322 Maguire  Zayda  29 Fresh Performance Portland OR 02:02:20.37
3 321 Meierbachtol  Becca  31 Team Fresh Portland OR 02:04:40.06
4 323 Koide  Jade  32 Portland OR 02:04:48.80
5 330 Strauss  Shay  29 Portland OR 02:05:47.33
6 312 Richman  Aliza  34 West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland OR 02:06:22.74
7 326 Johnston  Carrie  33 Portland Bicycle Studio Portland OR 02:08:17.59
8 315 Rhoads  Alison  26 Portland OR 02:09:06.46
9 324 Schmitt  Laura  31 CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland OR 02:09:21.92
10 314 Brunner  Jessica  25 Bend OR 02:10:11.18
11 335 Simonis  Brittany  26 Team Blazin Saddles / Solar Light Sisters OR 02:11:26.30
12 318 Hubbart  Ellie  39 Ridge Cyclesport East Wenatchee WA 02:15:00.19
13 319 Armstrong  Ema  20 Corvallis Cyclery Racing  Corvallis OR 02:16:00.52
14 328 Galambos  Nita  34 Tuite Bicycle Repair Portland OR 02:16:02.26
15 331 Richardson  Andrea  39 Securite Luxury Gun Club Woodinville WA 02:16:13.16
16 325 Reedy  Helen  29 CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland OR 02:17:55.56
17 334 Phillips  Jennifer  36 Team 10 Barrel Portland OR 02:19:51.11
18 320 Ziehnert  Lauren  14 Grixsen Brewing p/b West End Bikes Tigard OR 02:21:10.80
19 327 Beck  Inga  37 Portland OR 02:26:39.92
20 332 Miles  Karey  33 West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland OR 02:28:47.70
21 313 Kuipers  Lindsey  29 BeerMongers Cycle Club Portland OR 02:35:40.63
Sport Women 40-49
1 343 Hughes  Kristina  45 Sherwood OR 01:57:49.28
2 341 Rice  Amy  41 Team Lazy Tarantulas Portland OR 02:02:24.95
3 337 Eastwood  Joanne  49 Sisters OR 02:04:30.25
4 350 Mcnulty  Siobhan  46 Boneyard Cycling Bend OR 02:07:46.48
5 344 Billowitz  Layla  43 Slippery Sasquatch Racing Bend OR 02:08:13.38
6 345 Byrd  Melissa  39 Team 10 Barrel La Pine OR 02:10:48.10
7 340 Taylor  Amelia  43 WMBA Colorado Springs Bend OR 02:13:57.05
8 338 Whittaker  Jenn  42 Kitsap Racing Port Orchard WA 02:17:03.29
9 351 Vialovos  Shana  43 Team Blazin Saddles / Solar Light Sisters OR 02:18:36.44
10 349 Mishoe  Michelle  44 West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland OR 02:22:33.16
11 339 Rice  Becky  39 Team Lazy Tarantulas Portland OR 02:22:56.41
12 347 Price  Lyndsay  40 Team 10 Barrel Portland OR 02:28:24.81
13 336 Cooper  Catherine  44 Olympia Cycling Team Portland OR 02:44:38.24
Sport Women 50+
1 354 Bernatas  Susan  59 Bellevue ID 02:12:48.92
2 358 Reid  Pam  59 Team Rose City Portland OR 02:14:22.98
3 357 Vegter  Corrine  50 Dogs by Bri-BELLA Baker City OR 02:15:00.17
4 355 Kenlan  Karen  55 Sunnyside Sports Bend OR 02:20:30.25
5 356 Jorgensen  Judy  55 Bend OR 02:22:44.32
6 360 Wildenschild  Dorthe  50 Corvallis OR 02:29:48.30
7 359 Scheer  Christie  52 Portland OR 02:31:56.01
8 353 Wilson  Molly  60 Eugene OR 02:41:50.67
Sport Men 50-59
1 251 Borowski  Pete  50 Audi Bend OR 01:49:24.42
2 261 Napier  John  55 Camas WA 01:50:02.14
3 291 Jacobs  Bob  50 bicycleattorney.com Portland OR 01:50:25.02
4 263 Turrini  Tony  58 Trinity-Dryve Bend OR 01:50:32.30
5 252 Ray  Richard  51 Boss Frog Lahaina HI 01:53:10.77
6 288 Waring  William  51 Camas WA 01:54:30.55
7 275 smith  Doug  55 BendBroadband/WebCyclery.com Bend OR 01:54:36.34
8 254 Taylor  Mike  51 Deschutes Brewery Bend OR 01:54:50.78
9 276 Luty  Pete  52 Portland OR 01:55:50.56
10 292 Rogers  Trig  50 Bicycleattorney.com Portland OR 01:55:52.95
11 283 Strodtbeck  Tom  50 Bicycleattorney.com Portland OR 01:56:28.21
12 250 Ott  Alan  58 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene OR 01:56:28.63
13 268 Faxon  David  51 Mcminnville OR 01:56:48.30
14 278 Goodfriend  Erik  55 Portland OR 01:56:55.29
15 285 Johnson  Michael  56 Bend OR 01:56:57.99
16 264 Shreve  Tim  51 Hutch's Eugene Oregon OR 01:57:10.50
17 260 Briggs  Vaughan  55 Bend OR 01:57:10.76
18 265 Randall  Phil  59 Eugene OR 01:57:11.31
19 294 Obrien  John  56 Evolution Racing Team/River City Bicycles Ridgefield WA 01:57:55.83
20 289 Luoma  David  58 Cyclepath Racing Portland OR 01:57:56.90
21 249 Baz  Gus  51 Team Ten Barrel Bend OR 01:58:14.10
22 274 Schwartz  Allen  52 Baker Creek Boys Mcminnville OR 01:58:29.80
23 257 Wellington  James  56 Hutch's/Bend Dental Bend OR 01:59:49.34
24 271 Thomason  Alan  55 Deschutes Brewery Bend OR 02:01:06.38
25 295 Steiner  Jeff  49 Portland OR 02:02:09.65
26 255 Scott  Randy  52 Bend OR 02:03:37.27
27 267 Stoller  Mark  54 Stumptown Cycling Club Portland OR 02:04:01.88
28 287 Roth  Eric  50 Team S&M Portland OR 02:04:27.37
29 258 Dackert  Jed  58 Bend OR 02:04:51.04
30 272 Slowik  Shaun  54 Amity OR 02:06:07.67
31 293 Marsh  Jay  56 Bend OR 02:07:35.80
32 279 Panoscha  Juergen  52 Portland Velo Racing Team Portland OR 02:11:28.91
33 282 Kile  Douglas  53 Burns OR 02:12:27.36
34 270 Lenhart  David  54 Boneyard Bend OR 02:12:46.21
35 269 Bussey  David  51 Canby OR 02:13:30.46
36 259 Campbell  Kevin  56 Medford OR 02:15:07.79
37 290 Hand  Mark  56 Team Planet X USA Tigard OR 02:16:20.68
38 262 Fletcher  Randy  58 Boise ID 02:20:06.60
39 286 Mautner  Paul  57 Veloforma Portland OR 02:20:47.93
40 256 Pierce  Jonathan  56 Sheridan OR 02:23:11.20
41 284 Wolfe  Kevin  50 Oregon Bike Shop Racing Team Vancouver WA 02:24:38.97
42 280 Castle  Mark  51 Portland Velo Racing Team Portland OR 02:33:51.20
43 281 Morehead  John  52 Washougal WA 02:42:27.18
Sport Men 60+
1 300 Morrison  David  59 Trinity-Dryve Redmond OR 01:50:48.40
2 297 Longmire  Michael  62 Corvallis OR 01:51:48.86
3 306 Miller  Mark  60 Corvallis Cyclery Racing  Corvallis OR 01:55:04.23
4 304 Speirn  Russell  70 Portland OR 02:02:33.00
5 303 Sikorski  Vince  65 WebCyclery.com Bend OR 02:04:00.13
6 298 Medrano  Sam  63 Bend OR 02:04:50.26
7 305 Wilcox  Scott  63 Bend OR 02:05:06.48
8 311 Rodgers  Ken  64 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene OR 02:10:45.35
9 301 Hildebrandt  Mark  60 Portland Velo Racing Team Tigard OR 02:11:58.96
10 299 Jobson  Mark  66 Bend OR 02:11:59.50
11 307 Hankins  David  61 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Vancouver WA 02:18:41.07
12 310 Sibilia-Young  Dennis  62 Eugene OR 02:20:16.77
13 266 Storlie  Tim  59 Team Blazin Saddles / Solar Light Redmond OR 02:30:32.37
Expert Junior Men
1 61 Uetrecht  Ryder  14 Bendbroadband/Webcycler.com Bend OR 01:44:29.35
2 58 Logue  Peyton  16 Grants Pass OR 01:46:10.18
3 59 Keane  Calvin  14 Bend Endurance Academy Bend OR 01:50:37.23
4 65 Stotts  Brady  17 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Washougal WA 01:52:21.99
5 55 Copeland  Ethan  17 Bend Endurance Academy Bend OR 01:59:47.41
6 62 Campbell  Caleb  16 Celilo Cycles Bend OR 02:00:11.82
7 56 Trumbull  Caleb  14 Hood River Velo Hood River OR 02:02:13.83
8 57 Lelack  Nate  16 Bend OR 02:03:58.82
9 63 Furst  Paul  17 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Vancouver WA 02:14:39.12
10 64 Szwaya  Owen  15 Bicycleattorney.com Portland OR 02:20:29.75
SS Men
1 377 Patla  Seth  39 PDX TI / HUB / RCB Forest Grove OR 01:40:55.15
2 365 Weaver  Ryan  38 Giro/River City Bicycles Portland OR 01:42:50.69
3 370 Mccarthy  Lauren  42 Bend OR 01:43:22.50
4 368 Artner  Adam  21 Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Bend OR 01:44:45.26
5 361 Turner  Dax  40 Lifecycle Bike Shop Eugene OR 01:44:48.87
6 367 Ireton  Kyle  27 Portland OR 01:45:37.48
7 379 Morrow  Brennan  38 Team Blazin Saddles / Solar Light Sisters OR 01:46:16.98
8 376 Carline  Sean  38 CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland OR 01:47:30.78
9 374 Marganski  Alex  28 Bend OR 01:47:52.12
10 373 Anderson  Bryan  35 Reno NV 01:48:20.96
11 369 Reis  Tiago  46 Bend OR 01:48:44.09
12 383 Prause  David  45 Portland OR 01:52:26.82
13 378 Starkey  Dennis  54 Metropolis Cycles Vancouver WA 01:52:28.64
14 372 Reedy  Patrick  37 CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland OR 01:53:19.81
15 363 Jackson  Robert  40 Athletes Lounge Portland OR 01:55:12.96
16 362 Swavely  Jay  51 Vancouver WA 01:55:45.84
17 366 Trumbull  Jack  42 Hood River Velo Hood River OR 01:55:56.45
18 239 Davis  Logan  23 Camas WA 02:00:58.00
19 382 Hofland  Erik  33 Therapeutic Associates Racing p/b Vancouver Toyota Portland OR 02:02:20.92
20 381 Bisers  Dave  35 Oregon Bike Shop Racing Team Portland OR 02:06:56.21
21 380 Borell  Andy  29 Portland OR 02:15:59.19