BH Veterans March and Marathon Mini March
BH Veterans March and Marathon
Mini March
Overall Finish List
September 21, 2019
Results By Black Hills Timing Company
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
1 Alex Nickelson 131 37 M 1:Mini Ma 1:53:51.9 1:53:54.3 7:07/M
2 Rebecca Linder 100 31 F 1:Mini Ma 2:04:51.5 2:04:54.6 7:48/M
3 mark Urban 164 45 M 1:Mni Mar 2:30:29.1 2:30:37.5 9:24/M
4 Holly Kopplin 109 53 F 1:Mni Mar 2:31:14.1 2:31:19.7 9:27/M
5 Lisa Parker 151 47 F 2:Mni Mar 2:36:22.0 2:36:28.2 9:46/M
6 Carrie Pederson 139 41 F 1:40-49 2:36:24.0 2:36:28.7 9:47/M
7 Leroy Blom SD 121 52 M 2:Mni Mar 2:46:51.0 2:47:08.7 10:26/M
8 Nichole Gust 111 35 F 2:Mini Ma 2:50:43.0 2:50:45.5 10:40/M
9 Shawn Hulbert 102 29 M 2:Mini Ma 3:10:08.3 3:10:08.3 11:53/M
10 Justin Kelm US 103 38 M 1:30-39 3:16:22.9 3:16:34.6 12:16/M
11 Rufus DeZeeuw 107 62 M 1:60-69 3:16:31.1 3:16:35.2 12:17/M
12 Brandon Boulais 133 24 M 1:20-29 3:35:11.0 3:35:19.7 13:27/M
13 Dusty Ginsbach SD 106 34 M 2:30-39 3:36:01.3 3:36:01.3 13:30/M
14 Candace Peterson SD 137 43 F 2:40-49 3:37:28.6 3:37:36.5 13:36/M
15 Michael Peterson SD 138 47 M 1:40-49 3:37:29.8 3:37:37.1 13:36/M
16 Tori Boulais 132 23 F 1:20-29 3:39:21.5 3:39:30.2 13:43/M
17 Katie Hettich 134 26 F 2:20-29 3:40:36.7 3:40:42.9 13:47/M
18 David Frock 119 60 M 2:60-69 3:47:28.4 3:47:32.9 14:13/M
19 Trudy Johnson 140 42 F 3:40-49 3:49:48.2 3:49:55.1 14:22/M
20 Kristina Schaefer 150 39 F 1:30-39 3:49:59.2 3:50:05.2 14:22/M
21 David Poor 101 50 M 1:50-59 3:50:48.1 3:50:53.7 14:26/M
22 Aleigha Paulson 104 13 F 1: 0-19 3:54:39.2 3:54:48.7 14:40/M
23 John Paulson NE 116 38 M 3:30-39 3:55:36.7 3:55:45.5 14:44/M
24 Samantha Anderson SD 124 22 F 3:20-29 4:01:20.8 4:01:42.8 15:05/M
25 Cathy Anderson Renner SD 122 55 F 1:50-59 4:01:23.2 4:01:42.6 15:05/M
26 Becca Anderson SD 125 29 F 4:20-29 4:01:34.8 4:01:55.7 15:06/M
27 Bruce Anderson 123 58 M 2:50-59 4:01:36.7 4:01:57.4 15:06/M
28 Anna Grams 144 43 F 4:40-49 4:07:38.4 4:07:44.3 15:29/M
29 Randall hotchkin sioux falls SD 112 43 M 2:40-49 4:17:12.6 4:17:28.3 16:05/M
30 Mike Austin Rapid City SD 110 50 M 3:50-59 4:17:13.2 4:17:28.3 16:05/M
31 Thomas McCormick 108 37 M 4:30-39 4:17:50.3 4:17:58.8 16:07/M
32 Danika Johnson Sioux Falls SD 135 27 F 5:20-29 4:17:50.6 4:17:58.3 16:07/M
33 Robert Grams SD 143 69 M 3:60-69 4:21:00.3 4:21:05.5 16:19/M
34 Tosha Fuher Ellendale ND 120 34 F 2:30-39 4:22:32.1 4:22:52.7 16:25/M
35 Eric Simonton Rapid City SD 149 32 M 5:30-39 4:22:32.6 4:22:52.4 16:25/M
36 Shari Jacobson Florence SD 136 54 F 2:50-59 4:22:33.3 4:22:51.7 16:25/M
37 Dale Simons 169 59 M 4:50-59 4:27:01.6 4:27:12.8 16:41/M
38 Angel Lindsey Chadron NE 160 42 F 5:40-49 4:41:12.3 4:41:26.8 17:35/M
39 Kelly Morehead Gillette WY 162 47 F 6:40-49 4:41:13.7 4:41:32.4 17:35/M
40 Kathleen Gilman 157 28 F 6:20-29 4:41:14.9 4:41:30.8 17:35/M
41 Molly Aschoff Norfolk NE 130 47 F 7:40-49 4:41:15.6 4:41:31.6 17:35/M
42 Harold Walker 41 57 M 5:50-59 4:45:59.9 4:46:07.4 17:52/M
43 Wayne Kinstad Sioux Falls SD 159 61 M 4:60-69 4:53:40.6 4:53:52.4 18:21/M
44 Connie Kinstad 158 63 F 1:60-69 4:53:41.7 4:53:51.6 18:21/M
45 Ben DeRuyter SD 126 45 M 3:40-49 5:05:32.9 5:05:55.7 19:06/M
46 Amber Bryant Sturgis SD 128 44 F 8:40-49 5:05:43.0 5:06:02.9 19:06/M
47 Tim Soelzer SD 127 39 M 6:30-39 5:05:44.4 5:06:04.9 19:07/M
48 Linda Grams Sturgis SD 146 69 F 2:60-69 5:09:50.4 5:09:55.8 19:22/M
49 Jessy Paulson 105 34 F 3:30-39 5:13:42.3 5:13:56.5 19:36/M
50 Kenda Paulson 117 35 F 4:30-39 5:13:43.7 5:13:56.5 19:36/M
51 Shelley Martin 152 59 F 3:50-59 5:45:21.2 5:45:36.3 21:35/M
52 Terri Schumack Hermosa SD 154 62 F 3:60-69 5:45:26.1 5:45:40.6 21:35/M
53 Barb Cannon Hermosa SD 153 75 F 1:70-99 5:45:26.7 5:45:41.8 21:35/M
54 Richard Brink 118 72 M 1:70-99 5:45:28.7 5:45:43.8 21:36/M
55 Cindy Tusler Terry MT 115 60 F 4:60-69 6:01:38.1 6:02:04.8 22:36/M
56 Craig Johnson Rapid City SD 113 65 M 5:60-69 6:01:39.9 6:02:07.8 22:36/M
57 Pat Johnson Rapid City SD 114 66 F 5:60-69 6:01:42.0 6:02:07.2 22:36/M