IHSAA - NOBLESVILLE CROSS COUNTRY REGIONAL
OCTOBER 14, 2017
Top 5 Teams (T) ** Top 10 Individuals not on an advancing team (I)
Advance to October 21, 2017 Semi-State XC Meet
*********** TEAM SCORE **********
Boys
1. CARMEL
3 4 9 10 15 (26) (34) = 41
COLIN MURPHY, KEELAN GRANT, BEN MYERS, BEN MILLER, WILL
MURPHY, BEN JOHNSON, PATRICK CAMPBELL
2. FISHERS
6 8 17 20 21 (23) (45) = 72
SAMUEL KUHN, ALEXANDER MEYER, WILLIAM CLARK, ETHAN MEYER,
THOMAS BRELAGE, QUINTIN GOLDMAN, MATTHEW BROWN
3. INDPLS CATHEDRAL
1 12 13 33 39 (47) (56) = 98
COLE HOCKER, RYAN PEHLMAN, MORRIS KIMBLE, JACKSON CARLILE,
RODNEY O'NEAL, NICK HRUSKOCI, JOE MATHIOUDAKIS
4. NORTH CENTRAL ( INDPLS)
5 14 22 29 30 (31) (46) = 100
IAN HUNTER, IAN CUMMINGS, ISAAC WEBER, JON
DEEM-LOUREIRO, JACK HAWES, AIDAN MINTO, ALEX FREY
5. WESTFIELD
7 24 28 36 43 (49) (52) = 138
NICHOLAS LEAHY, SAMUEL NOVAK, NOAH DOUTHIT, MAXWELL GUTWEIN,
GAVIN CLINKENBEARD, LUKE TRAGESSER, TYLER SMITH
6. HAMILTON SOUTHEASTERN
2 18 38 40 42 (48) (50) = 140
GABE FENDEL, GRANT WILSON, NATHAN CHO, BRADY SOUTHERN, BRADY
JAROSINSKI, ERIC CAROTHERS, JAMES RATHBUN
7. BREBEUF PREP
11 25 32 44 55 (61) (67) = 167
CHRISTIAN STEVENS, JACK KOVACH, ALEX PIRKLE, NIELS CASPERSON,
COLIN CHAMBERS, EVAN STELLA, JOSH RUPPERT
8. NOBLESVILLE
19 37 41 54 58 (64) (68) = 209
ZACHARY FREEMAN, WILLIAM GREGORY, ANDREW ANDERSON, BLAKE
HIPKISS, COLE KIMMEL, TRAVIS HICKNER, NICHOLAS DOMBROSKI
9. LAWRENCE NORTH
16 27 51 60 63 (65) (69) = 217
NICK PETROY, MATT REID, MICAH MORITA MULLANEY, SIMON
TEKLEZGHI, JULIO VALDEZ, KENNY ARNOLD, JALEN RAY
10. LAWRENCE CENTRAL
35 53 57 59 62 (66) (70) = 266
JACOB DUNAGIN, RICKY THORNTON, PATRICK LOFTUS, ALEXANDER
LUKENS, MAX PARENT, ZACHARY DESIMONE, MATTHEW VENNEMANN
--- Top 10 Advancing not on a Team to Semi-State ---
Place TmPl No. Name Class School Time Pace
===== ==== ===== ======================== ========== ============================== ======= =====
1 2 156 Gabe Fendel 12 Hamilton Southeastern 15:14.7 4:56 i
2 3 236 Gallagher Quinn 11 Guerin Catholic Hs 15:20.5 4:57 i
3 11 126 Christian Stevens 12 Brebeuf Prep 15:57.7 5:09 i
4 16 194 Nick Petroy 12 Lawrence North 16:13.8 5:15 i
5 18 163 Grant Wilson 11 Hamilton Southeastern 16:14.1 5:15 i
6 19 204 Zachary Freeman 12 Noblesville 16:15.4 5:15 i
7 25 122 Jack Kovach 10 Brebeuf Prep 16:29.5 5:20 i
8 28 246 Kolbus Nathan 12 Bishop Chatard 16:35.2 5:22 i
9 27 196 Matt Reid 11 Lawrence North 16:36.8 5:22 i
10 32 123 Alex Pirkle 12 Brebeuf Prep 16:49.8 5:26 i
------- Overall Individual Results -------
Place TmPl No. Name Class School Time Pace
===== ==== ===== ======================== ========== ============================== ======== =====
1 1 167 Cole Hocker 11 Indpls Cathedral 15:07.98 4:53 t
2 2 156 Gabe Fendel 12 Hamilton Southeastern 15:14.62 4:56 i
3 236 Gallagher Quinn 11 Guerin Catholic Hs 15:20.50 4:57 i
4 3 137 Colin Murphy 12 Carmel 15:32.30 5:01 t
5 4 133 Keelan Grant 12 Carmel 15:32.60 5:01 t
6 5 217 Ian Hunter 12 North Central ( Indpls) 15:53.60 5:08 t
7 6 146 Samuel Kuhn 12 Fishers 15:53.71 5:08 t
8 7 229 Nicholas Leahy 12 Westfield 15:54.51 5:08 t
9 8 148 Alexander Meyer 11 Fishers 15:54.85 5:09 t
10 9 139 Ben Myers 10 Carmel 15:55.54 5:09 t
11 10 136 Ben Miller 12 Carmel 15:56.64 5:09 t
12 11 126 Christian Stevens 12 Brebeuf Prep 15:57.63 5:09 i
13 12 174 Ryan Pehlman 11 Indpls Cathedral 16:07.29 5:13 t
14 13 170 Morris Kimble 12 Indpls Cathedral 16:10.23 5:13 t
15 14 212 Ian Cummings 12 North Central ( Indpls) 16:10.84 5:14 t
16 15 138 Will Murphy 10 Carmel 16:12.33 5:14 t
17 16 194 Nick Petroy 12 Lawrence North 16:13.72 5:15 i
18 17 143 William Clark 9 Fishers 16:13.85 5:15 t
19 18 163 Grant Wilson 11 Hamilton Southeastern 16:14.07 5:15 i
20 19 204 Zachary Freeman 12 Noblesville 16:15.36 5:15 i
21 20 149 Ethan Meyer 11 Fishers 16:15.39 5:15 t
22 21 141 Thomas Brelage 11 Fishers 16:16.13 5:15 t
23 22 216 Isaac Weber 12 North Central ( Indpls) 16:22.27 5:17 t
24 23 144 Quintin Goldman 11 Fishers 16:27.92 5:19 t
25 24 232 Samuel Novak 11 Westfield 16:29.29 5:20 t
26 25 122 Jack Kovach 10 Brebeuf Prep 16:29.48 5:20 i
27 26 135 Ben Johnson 10 Carmel 16:30.91 5:20 t
28 246 Kolbus Nathan 12 Bishop Chatard 16:35.16 5:22 i
29 27 196 Matt Reid 11 Lawrence North 16:36.77 5:22 i
30 28 226 Noah Douthit 11 Westfield 16:37.42 5:22 t
31 29 213 Jon Deem-Loureiro 11 North Central ( Indpls) 16:39.74 5:23 t
32 30 215 Jack Hawes 11 North Central ( Indpls) 16:40.27 5:23 t
33 31 220 Aidan Minto 11 North Central ( Indpls) 16:44.09 5:24 t
34 32 123 Alex Pirkle 12 Brebeuf Prep 16:49.72 5:26 i
35 33 164 Jackson Carlile 9 Indpls Cathedral 16:52.52 5:27 t
36 34 129 Patrick Campbell 11 Carmel 16:52.76 5:27 t
37 35 178 Jacob Dunagin 12 Lawrence Central 16:53.90 5:28
38 36 227 Maxwell Gutwein 11 Westfield 16:55.10 5:28 t
39 237 Halle Andrew 12 Guerin Catholic Hs 16:57.21 5:29
40 37 206 William Gregory 9 Noblesville 16:57.45 5:29
41 254 Burton Matthew 12 Heritage Christian 16:57.77 5:29
42 38 155 Nathan Cho 12 Hamilton Southeastern 16:58.00 5:29
43 39 173 Rodney O'Neal 11 Indpls Cathedral 16:58.18 5:29 t
44 40 161 Brady Southern 12 Hamilton Southeastern 16:59.32 5:29
45 41 200 Andrew Anderson 9 Noblesville 17:00.85 5:30
46 42 157 Brady Jarosinski 11 Hamilton Southeastern 17:03.20 5:31
47 252 Seymour Jaden 10 Park Tudor 17:03.21 5:31
48 43 224 Gavin Clinkenbeard 11 Westfield 17:06.90 5:32 t
49 44 117 Niels Casperson 11 Brebeuf Prep 17:06.93 5:32
50 45 142 Matthew Brown 12 Fishers 17:08.64 5:32 t
51 46 214 Alex Frey 10 North Central ( Indpls) 17:09.26 5:33 t
52 242 Brummett Alex 12 Lebanon 17:09.30 5:33
53 47 169 Nick Hruskoci 10 Indpls Cathedral 17:10.15 5:33 t
54 48 154 Eric Carothers 11 Hamilton Southeastern 17:10.23 5:33
55 49 235 Luke Tragesser 11 Westfield 17:14.56 5:34 t
56 250 Schepers Connor 12 Cardinal Ritter 17:15.18 5:34
57 50 159 James Rathbun 11 Hamilton Southeastern 17:15.47 5:35
58 51 193 Micah Morita Mullaney 12 Lawrence North 17:16.28 5:35
59 238 Barrett Joseph 11 Guerin Catholic Hs 17:18.40 5:35
60 52 233 Tyler Smith 9 Westfield 17:23.88 5:37 t
61 53 186 Ricky Thornton 12 Lawrence Central 17:27.94 5:39
62 54 208 Blake Hipkiss 11 Noblesville 17:29.48 5:39
63 243 Myers Robert Muse 12 Lebanon 17:30.74 5:39
64 55 118 Colin Chambers 10 Brebeuf Prep 17:30.91 5:39
65 56 171 Joe Mathioudakis 10 Indpls Cathedral 17:32.20 5:40 t
66 57 181 Patrick Loftus 10 Lawrence Central 17:35.50 5:41
67 239 Schramm Nicholas 9 Guerin Catholic 17:37.76 5:42
68 241 Spoonmore Jp 11 Guerin Catholic 17:38.18 5:42
69 58 209 Cole Kimmel 9 Noblesville 17:40.16 5:42
70 247 Teed Owen 9 Bishop Chatard 17:45.94 5:44
71 59 182 Alexander Lukens 12 Lawrence Central 17:46.22 5:44
72 60 198 Simon Teklezghi 11 Lawrence North 17:48.78 5:45
73 61 125 Evan Stella 11 Brebeuf Prep 17:50.99 5:46
74 62 184 Max Parent 12 Lawrence Central 17:51.08 5:46
75 63 199 Julio Valdez 10 Lawrence North 17:51.15 5:46
76 240 King Holden 9 Guerin Catholic 17:54.72 5:47
77 255 Smith Alexander 9 Arsenal Techanical 17:55.41 5:47
78 64 207 Travis Hickner 9 Noblesville 17:57.08 5:48
79 65 188 Kenny Arnold 12 Lawrence North 17:57.52 5:48
80 66 177 Zachary Desimone 12 Lawrence Central 17:59.05 5:49
81 253 Button Jack 9 Park Tudor 17:59.26 5:49
82 248 Roth Thomas 11 Bishop Chatard 18:04.12 5:50
83 67 124 Josh Ruppert 11 Brebeuf Prep 18:04.50 5:50
84 68 203 Nicholas Dombroski 11 Noblesville 18:09.12 5:52
85 249 Jacoba Charlie 10 Bishop Chatard 18:15.18 5:54
86 69 195 Jalen Ray 10 Lawrence North 18:20.24 5:55
87 245 Laramore Noah 10 University 18:20.46 5:55
88 70 187 Matthew Vennemann 9 Lawrence Central 18:29.32 5:58
89 251 Jacob Mitchell 11 Cardinal Ritter 18:58.44 6:08
90 244 Brack Brody 11 Tipton 19:11.20 6:12