Sisters Stampede - 11 Mile loop results Results



















Place Number Last Name First name  age  Team Cithy State Finish
Cat 3 Novice Junior women 10-13                
1 433 Visnack  Natasha  13 Bend Endurance academy Bend OR 00:52:55.64
2 430 McCarthy  Payton  12 Sunnyside Sports Bend OR 01:07:52.00
3 437 Gerard  Neve  11 Bend Endurance academy Bend OR 01:08:21.00
4 431 Lefever  Annie  13   Portland OR 01:15:35.67
5 435 Knight  Aleena  10 Camas Bike & Sport Battle Ground WA 01:18:28.78
6 434 Ashley  Violet  12   Portland OR 01:27:16.46
7 428 Middleton  Kate  11   Corvallis OR 01:28:54.88
8 427 Middleton  Hannah  11   Corvallis OR 01:31:53.19
                 
Cat 3 Novice Junior women 14-18                
1 443 Knight  Sascha  13 Camas Bike & Sport Battle Ground WA 01:01:48.44
2 439 Cordova  Robin  15   Philomath OR 01:05:57.55
3 438 Zaikawsky  Rylee  14 Team monkey prosser WA 01:31:44.19
4 441 Komar  Sasha  14   Bend OR 01:31:48.13
                 
Cat 3 Novice Junior Men 10-13                
1 393 Brown  Ian  12 Bend Endurance academy Bend OR 00:46:21.76
2 391 Olander  Jake  13 Bend Endurance academy bend OR 00:49:21.60
3 373 Cordova  Samuel  13   Philomath OR 00:51:51.58
4 370 Wong  Lance  12 BYRDS Boise ID 00:52:18.66
5 388 Grover  Evan  13 Bend Endurance academy Bend OR 00:52:55.15
6 392 Strait  Zane  11 Bend Endurance academy Bend OR 00:53:49.09
7 364 Smith  Zachary  10 Pdx devo Portland OR 00:54:24.72
8 361 Middleton  Spencer  13   Corvallis OR 00:57:48.83
9 363 Prochaska  Eli  12   Bend OR 00:57:49.21
10 386 Harris  Isaac  12   Philomath OR 00:58:16.95
11 381 knoeppel  trent  12 Rebound/ Tireless Velo camas WA 00:59:11.64
12 379 Fies  Lucas  12 Rebound/Tireless Velo Camas WA 01:02:15.48
13 368 Norland  Alleck  10   Corvallis OR 01:02:34.42
14 376 hamness  jacob  12 Camas Bike and Sport washougal WA 01:03:00.25
15 367 Fairbanks  Gradin  11   Corvallis OR 01:03:14.23
16 365 Weathers  Ryan  11 Pdx devo Portland OR 01:03:35.56
17 387 Grover  Peter  11 Bend Endurance academy Bend OR 01:04:50.57
18 380 Child  Lukas  12 Rebound/Tireless Velo Camas WA 01:06:48.63
19 372 Micek  Henry  11 Fulcrum Properties/WebCyclery Bend OR 01:06:51.05
20 366 Fogarty  William  11 Fulcrum Properties/WebCyclery Bend OR 01:06:56.38
21 360 O'Connell  Jack  11 Blazin Saddles Corvallis OR 01:07:27.33
22 382 Elliott  Cody  12 Rebound/Tireless Velo Camas WA 01:08:01.11
23 362 Hale  Riley  13   Portland OR 01:10:38.96
24 383 Billowitz  Jack  9 Slippery Sasquatch Racing Bend OR 01:10:41.58
25 378 Nary  Calvin  11   Bend OR 01:11:48.99
26 369 Corson  Noah  12 IMBOA Boise ID 01:22:12.71
27 371 Humphrey  Liam  10   Bend OR 01:22:13.72
28 375 Davis  Dominik  10   GRANTS PASS OR 01:27:29.75
29 385 Ashley  Felix  10   Portland OR 01:30:54.49
30 384 Komar  Philip  11   Bend OR 01:38:10.04
DNS 374 Renbarger Miles 14   Portland OR  
                 
                 
Cat 3 Novice Junior Men 14-18                
1 421 Merzbach  Matthew  14 Bend Endurance academy Bend OR 00:46:25.81
2 411 Fies  Mitchell  15 Rebound/Tireless Velo Camas WA 00:49:29.11
3 424 Polachek  Jacob  14 Oregon Trail Syndicate Sisters OR 00:49:29.37
4 401 Wong  Ethan  14 BYRDS Boise ID 00:49:29.78
5 407 Whitelaw  Aidan  14 Fulcrum Properties/WebCyclery Bend OR 00:50:43.13
6 395 Lilly  Evan  14 Bend electric bikes Bend OR 00:50:52.64
7 416 Rogers  Owen  13 Grixen Brewing Portland OR 00:51:24.47
8 419 Zipper  Cameron  14 Bend Endurance academy Bend OR 00:52:16.05
9 426 Leuenhagen  Nicholas  14 BYRDS Boise ID 00:52:23.11
10 413 Hagedorn  Carter  14 Pdx devo Portland OR 00:53:07.98
11 405 shreve  Ian  13 Hutchs Bike Team Eugene OR 00:53:46.62
12 400 Norland  Keller  13   Corvallis OR 00:53:59.65
13 404 Micek  Anton  14 Fulcrum Properties/WebCyclery Bend OR 00:54:38.28
14 399 Martin  Kaleb  14   Corvallis OR 00:55:38.48
15 423 Miller  Emiel  15   Portland OR 00:55:54.27
16 415 Turner  Collin  13   Milwaukie OR 00:55:58.76
17 397 Paris  Zachary  16   Vancouver WA 00:58:45.50
18 402 Zoormajian  Michael  13 Pdx devo Oregon City OR 00:58:55.89
19 418 Wicker  Benjamin  14 Pdx devo Portland OR 01:00:11.40
20 425 Wierman  Hayden  14 Dialed Cycling Team Tualatin OR 01:03:50.96
21 398 Zaikawsky  Ryan  18 Team monkey Prosser WA 01:04:49.71
22 417 Jacobs  Rowan  13 Bicycle Attorney.com Portland OR 01:07:26.09
23 396 Wright  Jake  16 Tualatin High School Cycling Tualatin OR 01:08:11.24
24 406 Bussey  Joshua  14 Showers Pass racing Team P/B Sage Cycles Canby OR 01:11:35.10
25 394 Harvey  Jacob  16 TuHS Cycling Tigard OR 01:15:49.23
26 410 Moen  Ethan  14 Camas Bike & Sport Vancouver WA 01:29:43.52
27 403 Hanley  Carter  14   Vancouver WA 01:36:38.17
28 414 Tai  Benjamin  13 Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Camas WA 01:36:38.56
                 
Cat 3 Novice Men 19-39                
1 445 Lowe  Ben  19 OSU Cycling Corvallis OR 00:47:35.84
2 446 Jamison  Nathan  30   Indianapolis IN 00:49:04.69
3 444 byrne  kyle  26 dude millcreek WA 00:50:07.56
4 455 Webb  Mitch  35 Pedal for Pints Bend OR 00:50:07.63
5 448 Soontararak  Max  33 Team 10 Barrel Portland OR 00:52:42.93
6 456 Brent  Austin  35 Pedal for Pints Bend OR 00:52:57.50
7 447 Roberts  Luke  37 Team 10 Barrel Bend OR 00:55:03.59
8 454 Khajavei  Nicholi  38   Vancouver WA 00:55:53.24
9 463 Bellini  Fabio  36 Capitol Velo Keizer OR 00:56:42.66
10 451 Dean  Roy  38 Three Creeks Brewing Co. Sisters OR 00:57:51.65
11 458 Grimwood  Justin  33   Keizer OR 00:58:00.16
12 465 Coburn  Nick  36   Damascus OR 00:58:07.54
13 464 Zito  Ron  34   Vancouver WA 00:58:50.37
14 134 Mueller  Patrick  33   Portland OR 00:59:22.66
15 452 Condon  Stephen  33   San Diego CA 01:00:47.31
16 460 Hollingsworth  Scott  34   Portland OR 01:01:06.10
17 126 Buell  Scott  34 Trusty Switchblade Salem OR 01:01:58.12
18 459 Howell  Justin  37   Eugene OR 01:03:57.49
19 453 Snieckus  Ben  32 Fish Shop San Francisco CA 01:05:20.98
20 450 Edwards  Benjamin  26   Grants Pass OR 01:14:27.24
21 462 Luxmore  Jeffrey  35   Portland OR 01:24:11.62
                 
Cat 3  Novice Men 40+                
1 491 McQuate  Sam  40   Bend OR 00:47:36.13
2 501 Owen  James  47 Capitol Velo Salem OR 00:47:39.19
3 484 Harris  Nathan  41   Philomath OR 00:51:26.11
4 511 Barnard  Will  49 Camas Bike & Sport Camas WA 00:51:48.06
5 503 knoeppel  todd  49 Camas Bike and Sport camas WA 00:53:03.87
6 514 Briscoe  Jeff  40   Albany OR 00:53:47.35
7 516 Lopez  Ron  49 Cycle Analysis Jacksonville PA 00:54:20.30
8 479 Velardi  Roy  58 Camas Bike and Sport Washougal WA 00:54:35.46
9 480 Linde  Duff  51 Camas Bike and Sport Washougal WA 00:55:47.70
10 490 Robillard  Michael  47 Three Creeks Brewing Sisters OR 00:56:09.35
11 502 Bugado  Scott  51   Keizer OR 00:56:29.41
12 518 Passadore  Albert  44 Hammer Velo Portland OR 00:57:04.16
13 470 Wolfe  Ryan  49 N/a Corvallis OR 00:57:48.03
14 515 Sirstins  Brandon  40   Bend OR 00:57:59.50
15 495 Blagg  Kevin  44   Keizer OR 00:58:01.25
16 467 Jacobson  Chris  40   Albany OR 00:58:26.91
17 476 Salber  Richard  57 All Access Racing Bend OR 00:58:38.93
18 341 Braun  Mark  45 pedalRACING Fairview OR 00:58:57.42
19 519 Adams  Brett  58   Bend OR 00:59:21.72
20 468 HEIDE  JUSTIN  45 Oregon Trail Syndicate Eugene OR 01:00:53.62
21 489 Clothier  Rick  49 Sagebrush Cycles Bend OR 01:01:11.22
22 486 Mauden  Mike  50 IMBOA Boise ID 01:01:17.92
23 494 Reed  Jeremy  42   Eugene OR 01:02:13.86
24 488 Humphrey  Patrick  40 Jennifer Humphrey Bend OR 01:02:39.67
25 508 Wright  Mike  55   Medford OR 01:02:59.09
26 485 underwood  wade  45 Three Creeks Sisters OR 01:03:33.00
27 521 McDonald  John  53   Boise ID 01:03:59.68
28 482 Wright  Shawn  46 Trinity Bikes Redmond OR 01:04:42.83
29 509 Fitzgerald  Star  41 Back Of The Pack Racing BOISE ID 01:05:34.05
30 498 Addison  Jack  75   sisters OR 01:06:34.44
31 513 Kearns  Glen  49   Albany OR 01:06:34.62
32 512 Silver  Phillip  40   Bend OR 01:07:23.79
33 483 Petrin  JP  65 Capitol Velo Salem OR 01:07:28.32
34 520 Chaffin  Steve  48 Wild Rockies Racing Team Nampa ID 01:07:42.77
35 471 Bonilla  Jose  50   Cornelius OR 01:07:46.53
36 492 walkenhorst  john  61   Bend OR 01:08:59.06
37 474 Christensen  Keith  42   Sunriver OR 01:10:49.41
38 507 Lindsey  Michael  49   Vancouver WA 01:11:12.09
39 473 Michael  Todd  40   Redmond OR 01:11:40.23
40 472 Abramson  Al  65   Richland WA 01:11:52.15
41 469 Girard  Steve  46 Marty's Cycle Phoenix OR 01:13:19.41
42 517 Bhear  Jason  43   Damascas OR 01:16:16.83
43 475 Flanagan  David  48 Team monkey Prosser WA 01:37:39.94
44 466 Visnack  David  48 David Visnack Bend OR 01:37:56.06
45 478 Moen  Ron  52   Vancouver WA 01:38:11.33
46 504 Ashley  Todd  49   Bend OR 01:40:09.81
47 496 Foott  Heath  46   Sisters OR 01:42:57.90
48 497 Phillips  Brett  55 Brett Phillips Portland OR 01:44:39.85
                 
Cata 3 Novice Women 19-39                
1 523 Yorra  Hannah  39 Boneyard Cycling Bend OR 00:56:39.51
2 528 Norris  Cecily  36 Oregon Bike Shop Portland OR 00:59:19.09
3 533 Boelter  Shelly  39   Portland OR 01:00:52.94
4 522 Partridge  Staci  32   philomath OR 01:01:22.86
5 529 Bartloff  Jennifer  36 Marty's Cycles Medford OR 01:02:07.13
6 530 Bornstedt  Mary  26 Trusty Switchblade Salem OR 01:02:43.82
7 531 Campanelli  Teresa  35 Cycle Analysis Jacksonville OR 01:04:47.92
8 532 Owen  Kristina  19 Capitol Velo Salem OR 01:09:46.17
9 524 Pike  Laura  34   portland OR 01:15:40.10
10 527 Adelman  Lea  37   Portland OR 01:15:40.11
11 525 Amer  Amnah  34   Coos Bay OR 01:15:40.76
12 526 Brown  Katie  33   Coos Bay OR 01:15:40.93
                 
Cat 3 Novice Women 40+                
1 535 Martin  Kerry  49 Sunnyside Sports Bend OR 00:54:51.86
2 537 Gross  Hazel  40 Team AF Portland OR 00:54:54.56
3 547 Shaner  Tina  47 bicycleattorney.com West linn OR 00:55:20.30
4 555 Barnard  Patty  50 Camas Bike & Sport Camas WA 00:56:44.51
5 442 Gilchrist  Kim  48 Boneyard Bend OR 00:58:22.60
6 302 Zoormajian  Anne  53 Sorella Forte p/b St Honoree Oregon City OR 00:59:08.03
7 545 Mauden  Rachel  40 IMBOA Boise ID 01:01:55.40
8 549 McQuate  Carey  46 Carey McQuate Bend OR 01:02:06.73
9 543 Lopez  Laura  48   Jacksonville OR 01:02:06.98
10 539 McCarthy  Jen  43 Sunnyside Sports Bend OR 01:02:35.93
11 536 Russell  Sally  58   Bend OR 01:03:38.57
12 546 Condon  Gina  48   Portland OR 01:03:41.87
13 548 Boyd  Melissa  62 Corvallis Cyclery Racing Corvallis OR 01:05:22.28
14 558 Anderson  Krista  56 Half Fast Velo Presented by Ninkasi Brewing Portland OR 01:06:36.44
15 550 Cortese  Amy  48   Portland OR 01:07:53.14
16 538 Hanlon  Deanie  43   Brookings OR 01:08:29.38
17 552 Smith-Simonsen  Julie Ann  49 Sweetpea Ladies Auxiliary Happy Valley OR 01:14:00.11
18 556 Kearns  Shannon  51   Albany OR 01:17:49.96
19 542 Rosenfeld  Bonnie  64 Sorella Forte p/b St. Honore Bakery Portland OR 01:18:03.55
20 541 Senseney  Shelly  43   Springfield OR 01:23:05.40
21 554 Ashley  Karoline  43   Portland OR 01:29:10.47
22 551 Trunkey  Michelle  42 Seneca Eugene OR 01:34:27.69
23 544 Sweeden  Diana  55 Seneca Oakland OR 01:42:49.49