Watertown Invitational XC- 10/13/2015 8:30:11 PM
, Watertown, MN
JV Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Michael Meyer JR GSL 18:49.17 1
2 Logan Tesch SO Sibley East 18:57.70 --
3 Levi Neuenschwander JR Annandale 19:15.82 2
4 Josh Kline SR Mound 19:20.88 3
5 Zach Sykora SO Annandale 19:24.20 4
6 Reese Eichner SO NYA 19:27.70 5
7 Wallace Michels JR NYA 19:28.60 6
8 Isaac Millner SR Annandale 19:35.05 7
9 Kade Retterath FR Mound 19:35.85 8
10 Ethan Erickson JR Annandale 19:38.58 9
11 Kenny Feist SO NYA 19:52.26 10
12 James Korsmo FR Annandale 19:56.36 11
13 Zackary Herout SO GSL 20:03.59 12
14 Ethan Knudten FR GSL 20:04.36 13
15 Peter Barth SO NYA 20:10.28 14
16 Hunter Lund SO Annandale 20:12.59 15
17 Ethan** Wolff SR GSL 20:21.44 16
18 Isaac Krueger SO GSL 20:21.83 17
19 Dylan Wold FR Annandale 20:36.20 18
20 Tyler Franck Ei Mound 20:38.01 19
21 Wesley Burns SO Watertown Mayer 20:42.91 20
22 Xavier Wassather SO Sibley East 20:45.53 --
23 Blake Lewison JR Annandale 20:53.29 --
24 Nathan Worm SO NYA 20:54.15 21
25 Tyler Smith Se NYA 20:55.11 22
26 Joe Froelich SO LeSuer Henderson 20:57.17 23
27 Roman Chapman FR Annandale 20:58.40 --
28 Kole Polzin JR GSL 21:05.12 24
29 Michael Barerra SR Fridley 21:10.84 25
30 Nicholas Braun SO Annandale 21:11.88 --
31 Isaac Wandersee Ei Watertown Mayer 21:12.43 26
32 Isaac Good SR NYA 21:13.21 27
33 Noah Koller Ei LeSuer Henderson 21:15.53 28
34 Nick Brown FR Mound 21:19.02 29
35 Tyler Pengilly FR LeSuer Henderson 21:19.19 30
36 Jared Kleindl FR NYA 21:22.29 --
37 Matt Maisch SO Watertown Mayer 21:33.47 31
38 Sam Rame SO LeSuer Henderson 21:40.22 32
39 Jack Fahey JR NYA 21:41.89 --
40 Ben Lagergren SR NYA 21:49.12 --
41 Keith Janikula SR Watertown Mayer 21:51.93 33
42 Jacob Oak SR Watertown Mayer 21:55.98 34
43 Jacob Tesch SO LeSuer Henderson 21:57.74 35
44 Alex Haflund SO GSL 21:58.71 36
45 Ethan Stieger Ei LeSuer Henderson 22:04.71 37
46 Seth Hardel Ei LeSuer Henderson 22:05.59 38
47 Trace Edmondson Ei LeSuer Henderson 22:07.20 --
48 Sean Weckman Se NYA 22:07.88 --
49 Ryan Johnson SO Annandale 22:08.55 --
50 Carl Quandt SO Annandale 22:19.17 --
51 Hunter Hillestad SR Annandale 22:26.75 --
52 Matt Wetherille SR Mound 22:33.02 39
53 Wyatt Lemke FR NYA 22:33.33 --
54 Joe Woychick FR Mound 22:35.17 40
55 Christopher Strand JR Annandale 22:36.33 --
56 Brock Munsterteiger FR Mound 22:37.62 41
57 Drew Curson JR NYA 22:51.28 --
58 Carlos Moreira SR Fridley 23:02.28 42
59 Isaac Thompson FR Annandale 23:02.84 --
60 Joel Berglund Ei LeSuer Henderson 23:08.72 --
61 Casey Mcintee SO Annandale 23:18.09 --
62 Carsten Doepnerhove FR Mound 23:20.38 --
63 Jesus Nunez Mendez FR Annandale 23:26.84 --
64 Matthew Clark JR LeSuer Henderson 23:29.84 --
65 Jared Cleveland JR Annandale 23:32.41 --
66 Nathan Welch SO GSL 23:32.70 --
67 Tristan Eliason SO Watertown Mayer 23:41.71 43
68 Samuel Fasching SO Annandale 23:47.47 --
69 Isaac Swift FR GSL 23:58.43 --
70 Keegan Finger SO Rockford 24:18.74 44
71 Cuyler Helwig SO Annandale 24:21.18 --
72 Isaac Mueller Se NYA 24:25.81 --
73 Joseph Dieter SO Rockford 24:30.71 45
74 Noah Henderson SR Watertown Mayer 24:46.68 46
75 Ben Williams SR NYA 25:00.52 --
76 Sam Williams Ei NYA 25:24.60 --
77 Jose (David) Polit Ta SR Fridley 25:40.22 47
78 Evan Fischer JR Fridley 25:43.11 48
79 Walter Nordin FR Fridley 25:43.79 49
80 Jordan Apolloni JR Rockford 25:55.36 50
81 Jack Williamson FR Annandale 26:03.17 --
82 Jay Lewison SO Annandale 26:11.89 --
83 Dakota O\'brien JR Rockford 26:21.28 51
84 Alex Farrell SR NYA 26:24.21 --
85 Tanner Hartmann Ei LeSuer Henderson 26:25.30 --
86 Jacob Strand FR Annandale 26:41.01 --
87 Deangelo Deantoni SO Annandale 28:03.67 --
88 Aaron Klaustermeier SR NYA 28:26.88 --
89 Tanner Robinson SO Rockford 29:19.41 52
JV Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Annandale 33 2 4 7 9 11 15 18
Total Time: 1:37:50 Average: 19:34.00 1-5 Split: 41
2 NYA 56 5 6 10 14 21 22 27
Total Time: 1:39:53 Average: 19:58.60 1-5 Split: 1:27
3 GSL 59 1 12 13 16 17 24 36
Total Time: 1:39:41 Average: 19:56.08 1-5 Split: 1:33
4 Mound 98 3 8 19 29 39 40 41
Total Time: 1:43:27 Average: 20:41.35 1-5 Split: 3:13
5 Watertown Mayer 144 20 26 31 33 34 43 46
Total Time: 1:47:17 Average: 21:27.34 1-5 Split: 1:14
6 LeSuer Henderson 148 23 28 30 32 35 37 38
Total Time: 1:47:10 Average: 21:25.97 1-5 Split: 1:01
7 Fridley 211 25 42 47 48 49 - -
Total Time: 2:01:21 Average: 24:16.05 1-5 Split: 4:33
8 Rockford 242 44 45 50 51 52 - -
Total Time: 2:10:26 Average: 26:05.10 1-5 Split: 5:01