St. Theodore Guerin CYO XC Meet
September 20, 2014
*********** TEAM SCORE **********
7/8 Cadet Boys
1. OLMC
3 6 11 17 (30) (41) = 37
QUINN GALLAGHER, AUSTIN THROCKMORTON, HANK LAZZARA, MICHAEL LEGG,
GAVIN CLINKENBEARD, DUNCAN MCGRAW
2. IMMACULATE HEART OF MARY
7 9 10 18 (24) (32) = 44
NIELS CASPERSEN, THOMAS ROTH, PATRICK ETZLER, ABE WOJTALIK, MAXWELL
MONTGOMERY, NICHOLAS BOROWSKI
3. ST. SIMON
1 2 27 31 (88) (90) = 61
NICK HRUSKOCI, RYAN PEHLMAN, ETHAN CLAPACS, NIC NAPIER, PATRICK FELTS,
QUINCY WILLIAMSON
4. ST. JUDE
8 15 16 23 (53) (59) = 62
NICHOLAS PERKINS, LIAM IRWIN, RYAN FLICK, ZACH MAYER, JUSTUS OWEN,
RYAN BRANDENBURG
5. ST. MARIA GORETTI
13 19 26 47 (61) (64) = 105
JOE BARRETT, JOHN YOUNG, NATHAN FRIEDMAN, WESLEY YOUNG, NOAH MCNEANY,
JOHN WARNS
6. ST. PIUS X
14 40 45 46 (48) (66) = 145
JACK HAWES, DAVID LAMB, BENNETT ROSSETTER, GRAYSON CATES, JACK CALVERT,
MAX BEATTY
7. ST. LUKE CATHOLIC SCHOOL
5 20 54 70 = 149
CAMERON HARLESS, TRACE HELD, JACOB MITCHELL, JACK COTA
8. ST MONICA
28 39 50 51 = 168
PETER SPERRY, ELI BUSH, BOB ISAKSON, MAX FOSHEE
9. ST. LOUIS DE MONTFORT
25 29 33 82 = 169
GEORGE WAJDA, THOMAS BRELAGE, JIM MAHER, ISAAC ROSS
10. ST. MALACHY
34 37 38 67 (78) (79) = 176
MICHAEL MARK, JOEY GRUBER, CHARLES VOGLEWEDE, MITCHELL JACOB, BEN
JORDAN, JOHNATHAN TUNE
11. SAINT BARNABAS
22 35 57 63 (65) (75) = 177
GRANT MEINERDING, SAMUEL GEORGE, JOSEPH WOODRUFF, GRANT SHAW, MAXIMUS
PEEPLES, HENRY MEINERDING
12. ST. PATRICK
36 42 49 56 (80) (91) = 183
SAM BOWEN, RYAN KIRKPATRICK, SIMON COLLINS, ANDRE PONSOT, JOSH
WESTCOTT, DANNY SMITH
13. LITTLE FLOWER
4 44 74 77 = 199
JAMES WAYNE, FRANKIE VANSCHAIK, WALTER EGAN, ISAIAH WILSON
14. OUR LADY OF GRACE
21 43 71 86 (95) = 221
WILL HUFF, PATRICK SIMPSON, ANDREW GEORGE, CHRIS LEHMAN, TREVOR KING
15. SAINTS FRANCIS AND CLARE
12 58 76 93 = 239
MATEO GONZALEZ, ANDY PAVELKO, OWEN SPOTTS, ANTHONY SPOTTS
16. CHRIST THE KING
55 60 62 72 (87) (92) = 249
NATHAN HORLANDER, LINDY PARR, CHARLIE VIELEE, JAIME GARCIA, NICK
JURKIEWICZ,, HAYDEN REDELMAN
17. SR. MARK SCHOOL
52 73 81 83 (85) (89) = 289
MICHAEL RUNHOLT, NATHAN CLEVELAND, GABE BUENING, TJ LAMARCA, KAISER
WEBER, CHARLIE SEED
18. CARDINAL RITTER
68 69 84 94 = 315
JUSTIN MERTZ, ALEX ABATAYO, WESLEY KOCHELL, BEN PALMER
Place TmPl No. Name Class School Time Pace
===== ==== ===== ======================== ========== ============================== ======== =====
1 1 1487 Nick Hruskoci 7TH St. Simon 10:22.47 5:35
2 2 1493 Ryan Pehlman 8TH St. Simon 10:29.03 5:39
3 3 520 Quinn Gallagher 8TH Olmc 10:31.94 5:40
4 4 485 James Wayne 8TH Little Flower 10:39.90 5:45
5 5 824 Cameron Harless 8TH St. Luke Catholic School 10:49.61 5:50
6 6 532 Austin Throckmorton 7TH Olmc 10:52.30 5:51
7 7 422 Niels Caspersen 8TH Immaculate Heart Of Mary 10:57.06 5:54
8 8 753 Nicholas Perkins 8TH St. Jude 11:00.54 5:56
9 9 451 Thomas Roth 8TH Immaculate Heart Of Mary 11:12.99 6:02
10 10 432 Patrick Etzler 8TH Immaculate Heart Of Mary 11:13.44 6:03
11 11 524 Hank Lazzara 8TH Olmc 11:16.86 6:04
12 12 623 Mateo Gonzalez 8TH Saints Francis And Clare 11:21.04 6:07
13 13 927 Joe Barrett 8TH St. Maria Goretti 11:24.51 6:09
14 14 1398 Jack Hawes 8TH St. Pius X 11:26.92 6:10
15 15 748 Liam Irwin 7TH St. Jude 11:28.14 6:10
16 16 745 Ryan Flick 7TH St. Jude 11:35.86 6:15
17 17 525 Michael Legg 8TH Olmc 11:37.46 6:15
18 18 462 Abe Wojtalik 8TH Immaculate Heart Of Mary 11:43.64 6:19
19 19 947 John Young 8TH St. Maria Goretti 11:49.89 6:22
20 20 825 Trace Held 7TH St. Luke Catholic School 11:49.89 6:22
21 21 552 Will Huff 8TH Our Lady Of Grace 11:53.33 6:24
22 22 590 Grant Meinerding 8TH Saint Barnabas 11:53.61 6:24
23 23 751 Zach Mayer 7TH St. Jude 11:56.06 6:25
24 24 449 Maxwell Montgomery 8TH Immaculate Heart Of Mary 11:57.16 6:26
25 25 791 George Wajda 7TH St. Louis De Montfort 11:57.94 6:26
26 26 930 Nathan Friedman 8TH St. Maria Goretti 11:58.70 6:27
27 27 1481 Ethan Clapacs 7TH St. Simon 12:03.33 6:29
28 28 702 Peter Sperry 7TH St Monica 12:06.01 6:31
29 29 774 Thomas Brelage 8TH St. Louis De Montfort 12:06.31 6:31
30 30 517 Gavin Clinkenbeard 8TH Olmc 12:07.09 6:31
31 31 1490 Nic Napier 7TH St. Simon 12:07.81 6:32
32 32 417 Nicholas Borowski 8TH Immaculate Heart Of Mary 12:09.78 6:33
33 430 Oskar Eisgruber 8TH Immaculate Heart Of Mary 12:10.03 6:33
34 33 787 Jim Maher 8TH St. Louis De Montfort 12:18.38 6:37
35 452 Joshua Ruppert 8TH Immaculate Heart Of Mary 12:22.30 6:40
36 34 890 Michael Mark 7TH St. Malachy 12:24.52 6:41
37 35 589 Samuel George 7TH Saint Barnabas 12:27.25 6:42
38 36 983 Sam Bowen 8TH St. Patrick 12:29.92 6:44
39 37 880 Joey Gruber 8TH St. Malachy 12:32.60 6:45
40 350 William Curiel 7TH Holy Spirit Indy 12:35.11 6:46
41 38 898 Charles Voglewede 8TH St. Malachy 12:37.29 6:48
42 39 696 Eli Bush 7TH St Monica 12:37.88 6:48
43 40 1402 David Lamb 7TH St. Pius X 12:38.29 6:48
44 435 Michael Gerritzen 8TH Immaculate Heart Of Mary 12:38.93 6:49
45 41 526 Duncan McGraw 8TH Olmc 12:39.93 6:49
46 42 989 Ryan Kirkpatrick 8TH St. Patrick 12:41.36 6:50
47 43 569 Patrick Simpson 8TH Our Lady Of Grace 12:42.64 6:51
48 44 484 Frankie Vanschaik 7TH Little Flower 12:43.37 6:51
49 957 Jarret Frank 7TH St. Matthew 12:48.19 6:54
50 527 Ethan Moster 8TH Olmc 12:50.77 6:55
51 45 1409 Bennett Rossetter 7TH St. Pius X 12:53.07 6:56
52 46 1392 Grayson Cates 7TH St. Pius X 12:54.66 6:57
53 47 948 Wesley Young 8TH St. Maria Goretti 12:55.79 6:58
54 48 1391 Jack Calvert 8TH St. Pius X 12:59.09 6:59
55 446 Michael McNulty 8TH Immaculate Heart Of Mary 12:59.35 7:00
56 49 984 Simon Collins 7TH St. Patrick 12:59.61 7:00
57 50 700 Bob Isakson 8TH St Monica 13:00.15 7:00
58 51 698 Max Foshee 7TH St Monica 13:02.82 7:01
59 52 671 Michael Runholt 8TH Sr. Mark School 13:03.14 7:02
60 53 752 Justus Owen 7TH St. Jude 13:09.46 7:05
61 54 833 Jacob Mitchell 7TH St. Luke Catholic School 13:10.39 7:05
62 55 314 Nathan Horlander 8TH Christ The King 13:10.66 7:06
63 445 Ian McCormick 8TH Immaculate Heart Of Mary 13:11.30 7:06
64 56 995 Andre Ponsot 7TH St. Patrick 13:12.26 7:06
65 57 598 Joseph Woodruff 7TH Saint Barnabas 13:12.68 7:07
66 58 635 Andy Pavelko 7TH Saints Francis And Clare 13:13.15 7:07
67 515 Payton Altum 8TH Olmc 13:14.37 7:08
68 59 740 Ryan Brandenburg 8TH St. Jude 13:15.23 7:08
69 60 318 Lindy Parr 8TH Christ The King 13:15.71 7:08
70 61 938 Noah McNeany 7TH St. Maria Goretti 13:16.99 7:09
71 62 324 Charlie Vielee 8TH Christ The King 13:21.23 7:11
72 711 Jack Swift 8TH St. Elizabeth Ann Seton 13:22.34 7:12
73 749 Sam Jordan 7TH St. Jude 13:23.57 7:13
74 63 595 Grant Shaw 8TH Saint Barnabas 13:24.38 7:13
75 64 945 John Warns 8TH St. Maria Goretti 13:24.97 7:13
76 683 Ethan Forestal 7TH St Lawrence 13:26.50 7:14
77 934 Sam Krok 7TH St. Maria Goretti 13:28.30 7:15
78 65 593 Maximus Peeples 7TH Saint Barnabas 13:28.54 7:15
79 415 Christian Alerding 7TH Immaculate Heart Of Mary 13:33.59 7:18
80 66 1387 Max Beatty 7TH St. Pius X 13:33.80 7:18
81 67 883 Mitchell Jacob 8TH St. Malachy 13:34.08 7:18
82 68 261 Justin Mertz 8TH Cardinal Ritter 13:34.44 7:18
83 69 256 Alex Abatayo 8TH Cardinal Ritter 13:35.12 7:19
84 444 Walt Lewis 7TH Immaculate Heart Of Mary 13:47.28 7:25
85 70 820 Jack Cota 7TH St. Luke Catholic School 13:49.89 7:27
86 71 549 Andrew George 7TH Our Lady Of Grace 13:55.82 7:30
87 72 310 Jaime Garcia 8TH Christ The King 13:57.98 7:31
88 442 Will Kennedy 7TH Immaculate Heart Of Mary 14:01.45 7:33
89 73 660 Nathan Cleveland 8TH Sr. Mark School 14:06.12 7:35
90 755 Brett Trammell 7TH St. Jude 14:07.86 7:36
91 74 479 Walter Egan 7TH Little Flower 14:11.82 7:38
92 75 591 Henry Meinerding 7TH Saint Barnabas 14:16.27 7:41
93 76 637 Owen Spotts 8TH Saints Francis And Clare 14:20.84 7:43
94 77 486 Isaiah Wilson 7TH Little Flower 14:22.82 7:44
95 1389 Conor Berry 8TH St. Pius X 14:23.04 7:44
96 596 Alex Vaught 7TH Saint Barnabas 14:24.14 7:45
97 529 Dylan Nicholls 8TH Olmc 14:26.37 7:46
98 516 Gage Baumgart 7TH Olmc 14:28.49 7:47
99 269 Joaquin Fajardo 7TH Central Catholic 14:31.72 7:49
100 1408 James Payne 7TH St. Pius X 14:35.44 7:51
101 78 885 Ben Jordan 8TH St. Malachy 14:37.31 7:52
102 79 897 Johnathan Tune 7TH St. Malachy 14:38.01 7:53
103 80 1356 Josh Westcott 7TH St. Patrick 14:47.18 7:57
104 81 659 Gabe Buening 8TH Sr. Mark School 14:49.46 7:59
105 434 Coley Gaynor 8TH Immaculate Heart Of Mary 15:17.02 8:14
106 958 Henry Gramling 7TH St. Matthew 15:25.82 8:18
107 82 789 Isaac Ross 8TH St. Louis De Montfort 15:29.07 8:20
108 1414 Aidan Sullivan 7TH St. Pius X 15:29.30 8:20
109 83 666 Tj Lamarca 8TH Sr. Mark School 15:45.49 8:29
110 1411 Thomas Scherrer 7TH St. Pius X 15:53.07 8:33
111 1400 Tyler Knapp 7TH St. Pius X 15:53.86 8:33
112 84 260 Wesley Kochell 8TH Cardinal Ritter 15:57.10 8:35
113 961 Evan Tremain 7TH St. Matthew 16:11.87 8:43
114 85 677 Kaiser Weber 8TH Sr. Mark School 16:15.90 8:45
115 86 558 Chris Lehman 7TH Our Lady Of Grace 16:23.09 8:49
116 87 315 Nick Jurkiewicz, 8TH Christ The King 16:29.95 8:53
117 754 Harrison Sisk 7TH St. Jude 16:35.75 8:56
118 88 1485 Patrick Felts 7TH St. Simon 16:48.91 9:03
119 89 673 Charlie Seed 8TH Sr. Mark School 16:52.37 9:05
120 90 1501 Quincy Williamson 7TH St. Simon 16:57.61 9:08
121 91 1354 Danny Smith 8TH St. Patrick 17:06.61 9:12
122 92 320 Hayden Redelman 7TH Christ The King 17:24.27 9:22
123 93 636 Anthony Spotts 7TH Saints Francis And Clare 17:29.23 9:25
124 440 Josiah Hollis 7TH Immaculate Heart Of Mary 17:32.00 9:26
125 94 263 Ben Palmer 7TH Cardinal Ritter 17:34.88 9:28
126 313 Jack Haas 8TH Christ The King 17:38.48 9:30
127 429 Charlie Egger 7TH Immaculate Heart Of Mary 17:59.34 9:41
128 316 Sammy Kacius 8TH Christ The King 18:05.12 9:44
129 1393 Grant Clark 8TH St. Pius X 18:07.38 9:45
130 1439 Sam Dever 7TH St. Rose Of Lima 18:08.28 9:46
131 95 557 Trevor King 7TH Our Lady Of Grace 18:28.49 9:56
132 662 Jacob Hon 8TH Sr. Mark School 19:15.22 10:22
133 742 Luke Davey 8TH St. Jude 19:41.62 10:36
134 747 Andrew Gangstad 7TH St. Jude 20:17.80 10:55
135 1412 Alex Shin 7TH St. Pius X 24:09.95 13:00