An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://m1.onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=34471

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Outland Challenge Triathlon 2013 - Sprint Course Text Results Results


                                            Outland Challange Triathlon
                                       Lake Cochrane, SD - August 25th, 2013
                                      1 mile Run, 15.5 mile Bike, 4.4 mile Run

Place Div/Tot  Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Run  100yd  Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run     Pace  Finish  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   1/2     224 Kyle Serreyn             23 M   Lakeville          MN    1    6:07  0:21  0:23    1   42:57 21.7  0:22    1   27:22  6:14 1:17:08 
    2   1/4     237 Luke Serck               37 M                            2    6:12  0:22  0:39    2   43:35 21.3  0:31    2   29:33  6:43 1:20:27 
    3   1/4     227 Mary Thum                30 F   Sioux Falls        SD    3    6:18  0:22  0:52    3   44:31 20.9  0:45    4   29:44  6:46 1:22:08 
    4   1/1     231 Lance Bergeson           45 M                            6    6:30  0:23  0:38    4   45:19 20.5  0:37    3   29:43  6:46 1:22:45 
    5   1/3     233 Jenny Obrien             38 F                            4    6:19  0:22  0:56    9   49:06 18.9  0:44    5   31:02  7:04 1:28:05 
    6   1/1     238 Matthew Skadsen          17 M                           10    6:53  0:24  0:50   11   52:27 17.7  0:34    6   31:09  7:05 1:31:50 
    7   2/4     236 Kyle Kolda               35 M                            9    6:52  0:24  0:37    5   47:41 19.5  0:31   13   37:48  8:36 1:33:26 
    8   1/3     234 Teresa Van Hyfte         47 F                           16    7:51  0:27  0:33    6   48:46 19.1  0:34   11   36:56  8:24 1:34:38 
    9   1/1     202 Luke Andersen            33 M   Gary               SD   13    7:23  0:26  0:36   13   53:40 17.3  0:28    7   34:01  7:44 1:36:05 
   10   2/4     216 Roxanne Lorenz           33 F   Benson             MN   11    7:03  0:25  0:47   10   52:13 17.8  0:45   10   35:20  8:02 1:36:06 
   11   1/1     203 Scott Baker              42 M   Sioux Falls        SD   17    7:54  0:27  0:50    7   48:46 19.1  0:49   18   39:18  8:56 1:37:34 
   12   1/4     217 Matt Malloy              25 M   Yankton            SD    5    6:22  0:22  1:08   16   55:10 16.9  0:51    9   34:40  7:53 1:38:08 
   13   1/1     241 Stacey Lee               43 F                           28    9:50  0:34  0:58   15   55:10 16.9  1:05    8   34:08  7:46 1:41:07 
   14   2/3     230 Heidi Weelborg           39 F                           25    8:50  0:31  1:27    8   48:52 19.0  1:12   20   41:24  9:25 1:41:42 
   15   2/2     228 Ryan Verschelde          21 M   Ivanhoe            MN    7    6:33  0:23  0:45   19   57:27 16.2  0:39   12   37:05  8:26 1:42:27 
   16   2/4     204 Sam Birkholz             26 M   Sioux Falls        SD    8    6:51  0:24  0:35   21   58:23 15.9  0:33   15   38:10  8:41 1:44:30 
   17   3/4     208 Eric Diekmann            29 M   Canby              MN   19    8:10  0:28  0:41   17   56:47 16.4  0:47   17   39:12  8:55 1:45:35 
   18   4/4     205 Kendall Bliss            27 M   Canby              MN   12    7:17  0:25  0:28   23 1:00:10 15.5  0:20   19   39:29  8:59 1:47:41 
   19   1/1     211 Jon Gorder               56 M   Gary               SD   18    7:57  0:28  1:01   22   59:52 15.5  1:03   16   38:39  8:47 1:48:30 
   20   1/1     242 John Tollefson           65 M                           20    8:24  0:29  1:31   12   53:40 17.3  1:56   22   44:28 10:07 1:49:55 
   21   1/1     214 John Lang                53 M   Lennox             SD   21    8:27  0:29  0:56   18   56:56 16.3  0:40   21   44:12 10:03 1:51:09 
   22   1/1     206 Emily Clarke             16 F   Ivanhoe            MN   15    7:47  0:27  0:59   27 1:04:22 14.4  0:46   14   37:57  8:38 1:51:50 
   23   3/4     229 Matt Wagner              36 M   Canby              MN   14    7:43  0:27  0:36   20   58:13 16.0  0:32   23   45:04 10:15 1:52:06 
   24   2/3     219 Lisa Murphy              45 F                           29   10:06  0:35  0:50   14   54:37 17.0  0:59   26   47:33 10:49 1:54:03 
   25   3/4     223 Rondi Scoular            32 F   Milbank            SD   22    8:38  0:30  0:45   24 1:02:49 14.8  0:37   25   46:59 10:41 1:59:46 
   26   3/3     221 Lara Prihodko            45 F   Brookings          SD   24    8:43  0:30  1:26   25 1:03:39 14.6  1:32   24   46:37 10:36 2:01:56 
   27   1/1     232 Dona Weets               55 F                           26    9:02  0:31  1:57   26 1:03:53 14.6  1:41   27   48:24 11:00 2:04:55 
   28   4/4     201 Lisa Amdahl              31 F   Summit             SD   23    8:41  0:30  0:54   28 1:06:12 14.0  1:02   28   49:17 11:13 2:06:04 
   29   4/4     207 Spencer Cochrane         35 M   Galesburg          IL   27    9:03  0:31  1:06   29 1:06:34 14.0  1:01   29   55:38 12:39 2:13:19 
   30   3/3     235 Teri Feit                39 F                           30   10:49  0:37  1:18   30 1:09:25 13.4  1:28   30   58:41 13:21 2:21:39 

results by Final Time                                   results posted on:  www.finaltiming.com and onlineraceresults.com


                                                 SPRINT COURSE: RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM   MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER  Rank   Swim  Pace Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== ======
    1  292 Anthony Jewlers : Tony Schwan , Tom Schauer , Tony Schwan                                                            
                                                    2    6:32  0:23  0:25    1   43:02 21.6  0:22    2   32:59  7:30 1:23:17 
    2  293 TMI but BNF : Clyde Smith , Nicole Osmundson , Derek Ferley                                                          
                                                    3    6:58  0:24  0:26    3   48:25 19.2  0:22    1   32:44  7:27 1:28:52 
    3  291 the ends : Elizabeth Scholl , Daniel Scholl , Nancy Scholl                                                           
                                                    4    8:34  0:30  0:20    2   47:47 19.5  0:26    4   40:34  9:14 1:37:40 
    4  290 Team Meyer : Paige Pearson , John Meyer , John Meyer                                                                
                                                    1    5:40  0:20  1:44    4   59:11 15.7          5 1:40:18 22:48 1:47:41 
    5  294 Stateline Bar : Nordgaard Riley , Sophie Kenney , Sydney Rome                                                                                                                                                        X 
                                                    5    8:56  0:31  0:30    5 1:04:55 14.3  0:23    3   33:55  7:43 1:48:36 
                                                                      Page 1


                                                        DID NOT FINISH

Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
 218 Kevin Mitchell           44 M   Sioux Falls        SD    1    6:13  0:22  0:28                    0:27                            

                                                         DISQUALIFIED

Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== ======= 
 220 Scott Oswald             25 M   Sioux Falls        SD    1    7:33  0:26  0:50                   51:42    1   39:27  8:58 1:38:40 

                            TOP TEN RUN #1 TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ============
    1 Kyle Serreyn          Lakeville      MN 23 M    6:07 
    2 Luke Serck                              37 M    6:12 
    3 Kevin Mitchell        Sioux Falls    SD 44 M    6:13 
    4 Mary Thum             Sioux Falls    SD 30 F    6:18 
    5 Jenny Obrien                            38 F    6:19 
    6 Matt Malloy           Yankton        SD 25 M    6:22 
    7 Lance Bergeson                          45 M    6:30 
    8 Ryan Verschelde       Ivanhoe        MN 21 M    6:33 
    9 Sam Birkholz          Sioux Falls    SD 26 M    6:51 
   10 Kyle Kolda                              35 M    6:52 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 Kyle Serreyn          Lakeville      Mn 23 M 00:42:57 21.7 
    2 Luke Serck                              37 M 00:43:35 21.3 
    3 Mary Thum             Sioux Falls    Sd 30 F 00:44:31 20.9 
    4 Lance Bergeson                          45 M 00:45:19 20.5 
    5 Kyle Kolda                              35 M 00:47:40 19.5 
    6 Scott Baker           Sioux Falls    Sd 42 M 00:48:45 19.1 
    7 Teresa Van Hyfte                        47 F 00:48:45 19.1 
    8 Heidi Weelborg                          39 F 00:48:51 19.0 
    9 Jenny Obrien                            38 F 00:49:05 18.9 
   10 Roxanne Lorenz        Benson         Mn 33 F 00:52:13 17.8 

                             TOP TEN RUN #2 TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Kyle Serreyn          Lakeville      MN 23 M 27:22  6:14 
    2 Luke Serck                              37 M 29:33  6:43 
    3 Lance Bergeson                          45 M 29:43  6:46 
    4 Mary Thum             Sioux Falls    SD 30 F 29:44  6:46 
    5 Jenny Obrien                            38 F 31:02  7:04 
    6 Matthew Skadsen                         17 M 31:09  7:05 
    7 Luke Andersen         Gary           SD 33 M 34:01  7:44 
    8 Stacey Lee                              43 F 34:08  7:46 
    9 Matt Malloy           Yankton        SD 25 M 34:40  7:53 
   10 Roxanne Lorenz        Benson         MN 33 F 35:20  8:02